معاون پرستاری وزارت بهداشت مطرح كرد؛

سه دانشگاه علوم پزشكی پیشرو در طرح غربالگری سلامت ایرانی ها

سه دانشگاه علوم پزشكی پیشرو در طرح غربالگری سلامت ایرانی ها

پاراسول: معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشكی اصفهان، گیلان و مشهد بعنوان دانشگاه های پیشرو در طرح ملی پایلوت غربالگری سلامت ایرانی ها بالای ۳۰ سال معرفی گشتند.


به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مریم حضرتی ضمن اعلام انجام موفقیت آمیز پایلوت طرح ملی غربالگری سلامت ایرانی ها بالای ۳۰ سال در دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور از ۲۲ تا ۲۶ دی ماه سال جاری، از اختتام رسیدن مدت انجام این طرح در دانشگاه ها آگاهی داد و اضافه كرد: این طرح با هدف تعیین وضعیت بزرگسالان ایرانی از لحاظ فشارخون، وزن، قد، شاخص توده بدنی و نسبت اندازه دور كمر به دور باسن انجام شد. معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تجزیه تحلیل مقدماتی داده های طرح ملی غربالگری سلامت ایرانی ها اظهار داشت: تعداد افراد غربالگری شده در سراسر كشور در این طرح ملی ۱۳۰ هزار نفر است كه توسط ۳۵۱۳ نفر از گروه های پرستاری در چارچوب ۸۳۳ تیم انجام شد.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشكی اصفهان با غربالگری ۱۱۳۰۹ نفر و دو دانشگاه گیلان و مشهد به ترتیب با۹۳۸۱ و ۸۴۳۸ نفر در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

حضرتی در ادامه بیان كرد: مراقبت های پرستاری با هدف ارتقای سلامت و آموزش سبك زندگی سالم در عرصه های مختلف قابل نمایش است. با عنایت به اینكه جامعه یكی از مهمترین این عرصه ها شمرده می شود، پس آموزش های مبتنی بر جامعه، از موثرترین راهبردها در جلوگیری از بیماری های غیر واگیر در سطوح مختلف تلقی می شود.

وی افزود: با عنایت به اینكه پرفشاری خون، اضافه وزن و چاقی بعنوان عوامل خطر خیلی از بیماری های غیر واگیر نظیر بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مزمن كلیوی و سكته مغزی، مطرح است، شناسایی افراد پرخطر و ارجاع آنها به مراكز بهداشتی درمانی به منظور بررسی بیشتر و پیگیری درمان، اهمیت به سزایی دارد. از این رو برنامه غربالگری و پایش سلامت با سه هدف غربالگری موارد پرفشاری خون و اضافه وزن، ارجاع موارد پرخطر به مراكز ذیربط و آموزش عمومی اجرا شد كه این آموزش ها در سه سوژه آموزش سبك زندگی سالم، آموزش مدیریت پرفشاری خون و آموزش مدیریت اضافه وزن و چاقی از راه آموزش چهره به چهره و استفاده از پمفلت آموزشی توسط پرستاران نمایش شد.

حضرتی همین طور ضمن قدردانی از همكاری معاونت بهداشت و درمان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور عنوان كرد: افرادی كه پس از غربالگری مشكل داشتند، به مراكز بهداشتی ارجاع داده شدند و پزشكان مراكز بهداشتی نیز، همكاری قابل قبولی در این طرح داشتند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درانتها اعلام نمود: سامانه غربالگری سلامت درانتها وقت اداری ۶ بهمن ماه بسته خواهد شد و امكان افزودن داده جدید در سامانه وجود نخواهد داشت و نتایج این طرح ملی جهت بهره برداری و برنامه ریزی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

1397/11/04
13:20:33
5.0 / 5
4674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است