در تازه ترین گزارش شاخص جهانی نوآوری مطرح شد

راهكارهای تداوم روند ارتقای زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران

راهكارهای تداوم روند ارتقای زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران

به گزارش پاراسول بر مبنای جدیدترین گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، ایران در دو دهه اخیر در تولید علم تحولی چشم گیر داشته و به رتبه های برتر دنیا در حوزه های پیچیده ای نظیر فناوری نانو رتبه ۴، مهندسی پزشكی رتبه ۱۲، زیست مهندسی رتبه ۹ و رتبه هشتم زیست مواد در سال ۲۰۱۷ رسیده است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری، وضعیت نوآوری در یك حوزه موضوعی را در كنار رتبه بندی كشورها بررسی می كند و چشم اندازها و چالش های نوآوری در آن حوزه را مورد بحث و تحلیل قرار می دهد. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری كه حوزه سلامت را مورد بررسی قرار داده، برای نخستین بار و در فصلی مستقل به بررسی نوآوری های پزشكی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.
زیست بوم نوآوری سلامت كشورمان، یكی از محورهای مورد توجه این فصل از گزارش شاخص جهانی نوآوری بوده است.
این گزارش كه با اشاره به زیست بوم نوآوری در حال گسترش بخش سلامت در ایران، توسط مجموعه ای پویا از سیاست ها، مشوق ها و نهادهای تنظیم گر پشتیبانی می شود، بیان می كند: "در زیست بوم نوآوری سلامت ایران، هم افزایی مناسبی بین سیاست ها و تنظیم گری شكل گرفته و به صورت هم زمان از سوی عرضه و تقاضای نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است.
طبق گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، نوآوری در طرف عرضه نوآوری، زمینه را برای نوآوری های درون زا در بخش سلامت فراهم آورده در شرایطی كه راهكارهای متداول (واردات دارو و تجهیزات پزشكی) گران قیمت و بعضاً به علت تحریم ها دشوار بوده است".
این گزارش، به جایگاه ایران بر مبنای شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) اشاره كرده و آورده است: "متوسط طول عمر در ایران از ۵۱.۱ سال در دهه ۱۳۶۰ شمسی به ۷۶.۲ در سال ۱۳۹۷ رسیده كه افزایش قابل توجه ۲۵ ساله در سه دهه گذشته را نشان می دهد".
ظرفیت بالای ایران در تولید علم حوزه سلامت
طبق گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، ایران در تولید علم هم به رتبه های برتر دنیا در حوزه های پیچیده ای نظیر فناوری نانو رتبه ۴، مهندسی پزشكی رتبه ۱۲، زیست مهندسی رتبه ۹ و رتبه هشتم زیست مواد در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
بر طبق این گزارش، تلاش های توسعه علم، فناوری و نوآوری برای تحول در بخش سلامت به هم افزایی میان عرضه سرمایه انسانی، ارتقاء رژیم فناورانه و اكوسیستم نوآوری منجر گردیده است. نوآوری های پیشرفته پزشكی از راه آموزش پزشكی در حال گسترش، پشتیبانی از تحقیق و توسعه در دانشگاه ها و بنگاه ها و خلق سیاست ها و اكوسیستم حامی نوآوری در حال تكثیر است.
اكوسیستم نوآوری سلامت در ایران توسط ۱۹۳۰۰ عضو هیأت علمی ۶۵ دانشگاه علوم پزشكی، ۳۷۴۵۰ منتشرات علمی و ۱۸۵۹ درخواست ثبت اختراع در سال ۲۰۱۸ پشتیبانی شده و از ظرفیت بالایی برای میزبانی پژوهش های پیچیده در حوزه سلامت برخوردار می باشد.
شبكه توزیع یافته و كارآمد دانشگاه های علوم پزشكی در سراسر كشور مسئول آموزش پزشكی و هم پژوهش در مورد مسائل سلامت و بیماری های منطقه ای هستند. این شبكه در ۱۰۰ درصد مناطق شهری و ۹۸ درصد مناطق روستایی، خدمات اولیه سلامت را در اختیار ایرانی ها قرار داده اند.
افزایش تنوع نقش آفرینان زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران
طیف گسترده و متنوعی از بازیگران در اكوسیستم نوآوری سلامت ایران نقش آفرینی می كنند كه در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.
همچون این نقش آفرینان به سازمان های سیاست گذار و تنظیم گر مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو، اداره كل تجهیزات پزشكی، سازمان ملی استاندارد ایران، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ستاد توسعه زیست فناوری اشاره شده است.
همینطور بیشتر از ۱۱۰۰ شركت دانش بنیان، ۷۳۹ مركز پژوهشی، همچون انستیتو پاستور، موسسه رازی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری، ۴ پارك علم و فناوری و ۷۸ مركز رشد كسب و كار اختصاصی حوزه سلامت (به علاوه ۲۷ پارك و ۶۸ مركز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری كه در حوزه های در رابطه با سلامت فعال هستند)، از بخش های دیگری است كه گزارش شاخص جهانی نوآوری در زیست بوم نوآوری سلامت ایران مورد توجه قرار داده است.
بر طبق این گزارش، دفاتر مالكیت فكری ملی، استانی و دانشگاهی، ۷۹ مركز نوآوری و ۲۹ شتاب دهنده فعال در حوزه های در رابطه با سلامت در سراسر كشور سرمایه گذاری خطرپذیر شركتی (نظیر پرسیس ژن) از دیگر نقش آفرینان این زیست بوم پویا هستند.
ملاحظاتی در جهت تدام روند مثبت فعلی توسعه زیست بوم نوآوری سلامت در ایران
گزارش شاخصهای جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، راه كارهایی را برای تداوم روند توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران پیشنهاد داده است.
این گزارش به احتیاج به تغییر تدریجی نگاه جایگزینی واردات به توسعه صادرات كه تضمین كننده استمرار و موفقیت فعالیت های نوآورانه سلامت و هم پوشش دهنده هزینه های تحقیقاتی توسعه داروها و تجهیزات پزشكی ساخت داخل و كسب درآمد ارزی خواهد بود، اشاره نموده است.
طبق گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، این روند در سال های اخیر از راه سخت گیرانه تر الزامات در رابطه با تولید، آزمون، استاندارد و... در ایران شدت گرفته كه نیازمند حمایت و تسریع بیشتر توسط دولت می باشد.
گزارش یاد شده، همینطور بر ضرورت تداوم اعتماد دولت به بنگاه های داخلی درگیر در نوآوری های پزشكی تاكید كرده و اعتقاد دارد این روند همان گونه كه در گذشته جواب داده، باید حفظ و به طور گسترده تری تقویت شود.
این گزارش، شاخص جهانی نوآوری حمایت دولت از شركت بزرگ و با فروش بالا در حوزه سلامت را به صورتی ویژه و خارج از تشریفات اداری معمول یاد شده قرار داده است. مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان كه اخیراً توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت ویژه از شركت های برتر دانش بنیان طراحی شده و در حال پیاده سازی است، گامی اثرگذار در این عرصه ارزیابی شده است.
متنوع شدن سازوكارهای تأمین مالی نوآوری های پزشكی فراتر از مكانیزم های معمول و ریسك گریز وام، لیزینگ و تسهیلات بانكی به مكانیزم های ریسك پذیر مانند صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاری خطرپذیر شركتی جزو راه كارهایی است كه گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ برای ایران پیشنهاد كرده است.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، گزارش شاخص جهانی نوآوری هرساله به صورت موضوعی وضعیت كشورها را در یك حوزه خاص بررسی می كند. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ به حوزه سلامت پرداخته و برای اولین بار در فصلی جداگانه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این عرصه پرداخته است.

منبع:

1398/05/23
14:47:16
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است