از پای دیابتیك چه می دانید؟

از پای دیابتیك چه می دانید؟

پاراسول: افراد دیابتی در مقایسه با سایر افراد مشكلاتی با پاهایشان دارند، مهم ترین روش برای پیش گیری از لطمه به پاها، حفظ قندخون در محدوده طبیعی، تغذیه صحیح و رعایت بهداشت فردی است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، بطور عادی هنگامی كه پای ما لطمه می بیند یا عفونتی برای آن به وجود بیاید، درد برایمان هشداری برای بازگشت پزشك و آمادگی برای شرایط خطر خواهد بود. در افراد دیابتی اعصاب پا، تحت تاثیر دیابت قرار گرفته و درد كمتری در پاها حس می شود؛ این یعنی افراد دیابتی امكان دارد درد ناشی از یك بریدگی كوچك یا تاول در پایشان را احساس نكنند.
احساس كرختی یا سوزن سوزن شدن می تواند نشان از عدم خونرسانی كافی به این عضو باشد. در فرد دیابتی، عروق پا تحت تاثیر قرارگرفته و تنگ و سخت می شوند بنابراین، حجم خون كمتری را به سمت پاها هدایت می كند. از نشانه های اختلال در خون رسانی به پا سرد شدن، رنگ پریدگی و كبود شدن پاها خصوصا انگشتان است.
چه زمانی قطع پا ضروری می شود؟ نكته قابل توجه آن است كه اگر بریدگی ها درمان نشوند عفونت كرده و می تواند موجب سیاه شدن پا شود. «گانگرن» یا سیاه شدن پا عارضه ای است كه در صورت عدم درمان، می تواند به قطع پا منجر شود تا از لطمه به بخش های بالاتر جلوگیری كند.
در بیماران دیابتی كه اعصاب و عروق با یكدیگر درگیراند، حتی زخم های كوچك هم باید مهم تلقی شوند چونكه امكان دارد عفونت سریعا گسترش پیدا كرده و تمام طول پا و حتی كل بدن را درگیر كند. قرمزی، تعریق و داغ شدن پا از نشانه های عفونت در این عضو هستند.
هنگامی كه خون كمتری به پا می رسد، این عضو به اندازه كافی اكسیژن و غذا دریافت نمی كند و همین سبب می شود نتواند در مقابل عفونت ها جنگیده و به درستی زخم هارا ترمیم كند. مهم ترین روش برای پیش گیری از لطمه به پاها حفظ سطح قندخون در محدوده طبیعی، تغذیه صحیح، ورزش و رعایت بهداشت فردی است. همین طور بیمار دیابتی باید روزانه پای خودرا معاینه كند تا مشكلات كوچك را سریعا متوجه شده و جلوی لطمه های بزرگ را با روش های ساده شستشو و درمان موضعی، بگیرد.
توجه به برخی نكات می تواند موجب كاهش لطمه دیدن عضو در افراد دیابتی باشد:
هرروز پاهایتان را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. به هر نوع ترك، تاول، پوسته پوسته شدن، بریدگی، خراش و قرمزی توجه كنید. دقت كنید كه بعد از هر بار شست وشو، پاها به ویژه میان انگشتان به خوبی خشك شوند. درصورتی كه پایتان گرفتار خشكی شده است می توانید از كرم های مرطوب كننده استفاده كنید اما، باید دقت كنید كرم را میان انگشتان پا استفاده نكنید.
درصورتی كه پایتان دارای میخچه و پینه است به هیچ عنوان شخصا مبادرت به برداشتن آن نكنید و سوژه را با پزشك خود درمیان بگذارید.
نشانه های عفونت را بهتر بشناسیم تب و لرز یكی از نشانه های عفونت است كه در صورت مشاهده باید آنرا با پزشك در نیان بگذارید. عفونت های كوچك با رعایت بهداشت روزانه و مراقبت های ساده و مصرف آنتی بیوتیك تجویز شده از طرف پزشك قابل درمان است اما، درصورتی كه درمان به تاخیر بیفتد، عفونت وسعت یافته و می تواند تا استخوان پا نفوذ كرده و شخص را نیازمند به جراحی كند.
چه نوع كفشی برای افراد دیابتی مناسب است؟ پنجه كفش باید به شكلی باشد كه انگشتان پا به راحتی حركت كنند. از آنجایی كه پای شما از اعضای لطمه پذیر بدن شماست، كفشی كه قسمت پنجه و پاشنه ی آن باز است، انتخاب مناسبی برای شما نیست. دقت كنید همواره جوراب به پا داشته باشید.
منبع:

1398/07/18
14:25:26
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: آب , آنتی بیوتیك , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است