پیشرفت تازه در تولید واكسن جهانی آنفلوآنزا

پیشرفت تازه در تولید واكسن جهانی آنفلوآنزا

به گزارش پاراسول متخصصان علوم پزشكی در بررسی های خود یك گام به تولید ˮواكسن جهانیˮ آنفلوآنزا نزدیك تر شدند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، هم اكنون برای جلوگیری از مبتلا شدن به آنفلوآنزا واكسن وجود دارد اما این واكسن ها تمامی نسخه های ویروس آنفلوآنزا را شامل نمی شوند و متخصصان مجبور هستند تا همواره در حال تولید واكسن هایی برای سویه های مختلف این ویروس باشند.
اكنون این پرسش مطرح است كه آیا محققان می توانند یك واكسن آنفلوآنزا تولید كنند كه تمامی سویه های ویروس این بیماری را در برگیرد؟
آنفلوآنزا یكی از شایع ترین بیماری ها در جهان است. دو گونه ویروسی A و B عامل بیماری آنفلوآنزا هستند. طبق اعلام مركز كنترل و جلوگیری از امراض آمریكا از سال ۲۰۱۰ بین ۹.۳ تا ۴۹ میلیون مورد مبتلا شدن به بیماری آنفلوآنزا در این كشور گزارش شده است.
در بیماری آنفلوآنزا سویه های ویروسی مختلفی وجود دارد كه هر یك از آنها دارای زیرشاخه های متنوعی هستند و بنابراین پزشكان باید هر بار واكسن مناسب را تشخیص دهند.
تاكنون، "واكسن جهانی" كه بتواند تمامی انواع ویروس های آنفلوآنزا را هدف قرار دهد تولید نشده است اما محققان در بررسی های جدید خود یك گام به تولید این نوع واكسن نزدیك تر شده اند.
گروهی از متخصصان آمریكایی در بررسی های خود به رویكرد جدیدی دست پیدا كردند كه می تواند در تغییر نگرش نسبت به ویروس های آنفلوآنزا كمك كننده باشد. همینطور این رویكرد در آینده مسیری را در جهت تولید واكسن جهانی آنفلوآنزا بوجود می آورد.
متخصصان آمریكایی در بررسی های خود روی پروتئین "هماگلوتینین" تمركز كردند كه در لایه سطحی ویروس های آنفلوآنزا وجود دارد و آنها را به سمت سلول های میزبان كه سپس آلوده می شوند هدایت می كند.
هماگلوتینین دو جزء "سر" و "ساقه" دارد. بخش سر در میان گونه های مختلف متفاوت می باشد اما قسمت ساقه كمتر در سویه های ویروسی مختلف، متفاوت است.
محققان بر طبق این خصوصیت تصمیم به تولید واكسنی گرفتند كه ساقه هماگلوتینین را هدف قرار دهد. بدین منظور آنان روی یك گونه پروتئینی معروف به cHA آزمایشاتی انجام دادند. محققان چندین cHA مختلف را تست كردند تا مشخص شود كدام یك از آنها بدن انسان را به تولید آنتی بادی های مقابله كننده با آنفلوآنزا هدایت می كند.
به گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، محققان آمریكایی اظهار داشتند: از میان این رویكردها واكسیناسیون با هماگلوتینین كیمریك مكمل (واكسن ویروس آنفلوآنزای فعال نشده) در فعال ساختن آنتی بادی ها برای مقابله با انواع مختلف ویروس آنفلوآنزا مناسب بوده است.1398/07/28
17:04:32
5.0 / 5
4483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است