لطمه مغزی عامل زوال عقل در بعضی میانسالان

لطمه مغزی عامل زوال عقل در بعضی میانسالان

پاراسول: بررسی ها نشان میدهد لطمه مغزی می تواند علت زوال عقل در بعضی افراد میانسال باشد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، پژوهشگران آمریكایی در بررسی های خود دریافتند با استفاده از MRI می توان بین از دست رفتن قدرت حافظه ناشی از بیماری آلزایمر یا ضربه مغزی تمایز قائل شد.
پژوهشگران اظهار داشتند: یافته های بدست آمده حائز اهمیت می باشد برای اینكه می تواند به پیش گیری از تشخیص اشتباه بیماری آلزایمر كه نتایج مخربی برای بیمار و خانواده به همراه دارد كمك نماید. نتایج یك تحقیق نشان میدهد در ۲۱ درصد از میانسالانی كه گرفتار زوال عقل هستند بیماری آلزایمر به اشتباه تشخیص داده می شود.
تشخیص اشتباه بیماری نه تنها سبب می شود بیمار درمان مناسب را دریافت نكند بلكه مانع از آن می شود كه بیماران در آزمایشات بالینی كه در نهایت به بهبود وضعیت جسمی منجر می شود شركت داشته باشند.
در این بررسی ۶۸ بیمار كه گرفتار ضربه مغزی و سپس مشكلات حافظه شدند مورد مطالعه قرار گرفتند.
پژوهشگران اظهار داشتند: این مساله مشخص است كه با انجام MRI می توان در بیماران مبتلا به اختلالات عصب شناختی از قبیل آلزایمر ناهنجاری ها را بطور دقیق تشخیص داد. هدف از این مطالعه ارزیابی آن است كه آیا MRI می تواند ناهنجاری های متفاوتی را كه مربوط به لطمه مغزی می شود نیز نشان دهد. همین طور درصورتیكه بتوان چنین الگویی را تشخیص داد امكان تشخیص از دست دادن حافظه ناشی از ضربه مغزی با دیگر عوامل زوال عقل بوجود می آید.
بررسی MRI نشان میدهد ضربه مغزی سبب می شود بیشترین لطمه به قسمتی از مغز موسوم به مغز میانجی وارد شود و پایین ترین میزان تحلیل رفتن در هیپوكمپوس اتفاق می افتد.
مغز میانجی با موضوعاتی همچون یادگیری و احساسات مرتبط می باشد درحالیكه هیپوكمپوس با حافظه و احساسات ارتباط دارد. همین طور هیپوكمپوس قسمتی از مغز است كه بیشترین لطمه را بر اثر بیماری آلزایمر متحمل می شود.
طبق اعلام انجمن آلزایمر آمریكا بیشتر از ۴۰ درصد از موارد زوال عقل از بیماری ها و عواملی غیر از بیماری آلزایمر ناشی می شود.
به گزارش مدیكال اكسپرس، یافته های بدست آمده حاكی از آنست كه تمامی موارد از دست دادن حافظه از بیماری آلزایمر ناشی نمی گردد و می توان این عارضه را به لطمه و ضربه مغزی نیز نسبت داد.1398/08/02
19:01:19
5.0 / 5
4693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است