در گزارش پاراسول عنوان شد؛

۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند عضو هستند

۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند عضو هستند

به گزارش پاراسول رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بابیان اینكه 25 هزار هموطن در انتظار پیوند اعضا هستند، اظهار داشت: شاهرود بالاترین شاخص اهدای عضو را در كشور دارد.مهدی شادنوش در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه سال قبل یك هزار پیوند اعضا از بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند عضو در كشور صورت گرفته است، اظهار داشت: این درحالی است كه ۲۵ هزار نفر در انتظار پیوند اعضا هستند كه این رقم آمار بسیار بالایی به حساب می آید.
وی بابیان اینكه یكی از روش های درمان بیماری صعب العلاج یا روش های التیام بخش مناسب پیوند مغز استخوان است، اضافه كرد: ایران در زمره كشورهای پیشتاز در این عرصه شمرده می شود كه در منطقه توسعه و گسترش بسیاری یافته است.
انجام سالانه ۱۴۰۰ پیوند مغز استخوان در كشور
رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با یادآوری اینكه سالانه یك هزار و ۲۰۰ لغایت یك هزار و ۴۰۰ پیوند مغز و استخوان در كشور صورت می گیرد، اظهار داشت: تقریباً امكان درمان ۲۴ بیماری صعب العلاج از این طریق وجود دارد.
شادنوش بابیان اینكه شاخص اهدای عضو در كشور ۱۱.۵ به ازای هر یك میلیون نفر است، اظهار داشت: شاخص مطلوب برای ایران ۴۰ است پس بافرهنگ بالای مردم شاهرود این شاخص در شش ماهه نخست نزدیك ۷۰ مورد گزارش می شود كه جزو بالاترین شاخص در كشور به حساب می آید كه می خواهیم از این طریق مراتب قدرشناسی را از جانب بیماران نیازمند به مردم خوب شاهرود ابلاغ شود.
وی بابیان اینكه یكی از اشكالات عمده در پیوند اعضا از جانب بیمه های درمانی است كه تعهدات خودرا انجام نمی دهند، اشاره كرد: باوجود آنكه پیوند مقرون به صرفه تر از روش های سنتی درمان است ولی متأسفانه بیمه ها به آن بالندگی لازم نرسیده و مسئله پیوند را جدی تر ازآنچه هست نگرفتند و مصوبات دولت را پس از چند سال قبل اجرایی نمی كنند.
فعالیت ۶۰۰ مركز دیالیز در كشور
رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بابیان اینكه بطور قطع تحریم ها كار را برای دسترسی به داروهای خاص سخت كرده است، اضافه كرد: با تدابیری كه در كشور صورت گرفته و پیش بینی های به عمل آمده خیلی از این داروها در داخل و باكیفیت و هم طراز با نوع خارجی آن تولید می شود و تقریباً این داروها از جانب دولت پوشش داده می شود.
شادنوش بابیان اینكه ۶۰۰ مركز دیالیز در كشور فعال می باشند، اظهار داشت: امروز این امكان از دورترین نقاط تا مراكز استان ها و شهرهای بزرگ توسعه داده شده و حمایت های مختلف مالی صورت می گیرد و برای دارو نیز حمایت های خوبی انجام می شود.
وی تغذیه نامناسب و كم تحركی را همچون دلیلهای مختلف در شیوع بیماری هایی همچون دیابت و فشارخون ذكر كرد و با تاكید بر اینكه برای سلامت جسم باید به سبك زندگی توجه بیشتری شود، افزود: میزان شیوع بیماری ها و انواع مختلف اختلالات كلیوی در كشور از میانگین جهانی بالاتر است و این مساله به سبك زندگی ما برمی گردد و پس هموطنان باید به مرحله پیشگیری توجه بیشتری نشان دهند.


منبع:

1398/09/02
17:31:51
5.0 / 5
4098
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است