محققان ادعا می كنند؛

استرس در اوایل زندگی باعث افزایش طول عمر می شود

استرس در اوایل زندگی باعث افزایش طول عمر می شود

به گزارش پاراسول محققان دریافته اند فشار اكسایشی در اوایل زندگی باعث افزایش مقاومت به استرس های متعاقب در طول عمر می شود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان دانشگاه میشیگان با بررسی نوعی كرم حلقوی معروف به C. elegans دریافتند كرم های كه اكساینده های بیشتری در طول رشدشان تولید می كنند، عمر طولانی تری دارند.
محققان دریافتند در طول مرحله رشد، كرم های C. elegans از لحاظ میزان تولید گونه های اكسیژن واكنشی متفاوت هستند.
گونه های اكسیژن واكنشی یا ROS، اكساینده های هستند كه توسط همه ارگانیزم های تنفس كننده هوا، تولید می شود. محققان دریافتند كرم های كه در طول رشد، ROS بیشتری تولید می كردند طول عمر بیشتری داشتند.
«دافنه بازوپولو»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «تجربه استرس و فشار در اوایل زندگی باعث می شود امكان رویارویی با استرس در سنین بالاتر بهتر باشد.»
محققان مشاهده نمودند تولید موقتی ROS در طول مرحله رشد باعث بروز تغییراتی در اصلاح كننده هیستون در اوایل زندگی كرم ها شد. اینكه چگونه این تغییرات در طول عمر دوام داشته و چطور بر طول عمر و افزایش آن تأثیر می گذارند هنوز نامشخص است.
به گفته محققان، این مطالعه نشان داده است كه چقدر وقایع ابتدایی زندگی دارای تاثیرات عمیق و مثبت در سنین بالاتر هستند. با در نظرگرفتن وجود رابطه قوی بین استرس، روند پیری و بیماری های در رابطه با پیری، این امكان وجود دارد كه وقایع ابتدایی زندگی بتوانند احتمال مبتلا شدن به بیماری های در رابطه با سن نظیر زوال عقل و آلزایمر را پیشبینی نمایند.
فشار اكسایشی زمانی روی می دهد كه سلول ها، اكساینده ها و رادیكال های آزاد بیشتری را تولید می كنند. این روند بخشی از فرآیند افزایش سن است اما می تواند با شرایط استرس زا نظیر ورزش و محدودكردن كالری هم افزایش یابد.

1398/09/17
14:03:05
5.0 / 5
4235
تگهای خبر: بیماری , تولید , زندگی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است