آیا دستگاه های دیالیز ایرانی بی كیفیت هستند؟

آیا دستگاه های دیالیز ایرانی بی كیفیت هستند؟

به گزارش پاراسول مدیركل طرح و برنامه هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هیات امنا بزرگ ترین خریدار عمده تجهیزات پزشكی داخلی است، اظهار داشت: ما در حوزه كیفیت هیچگونه اغماضی نداریم و اعلام نموده ایم كه هیچ نقص كیفی را نمی پذیریم.دكتر هومن نریمانی در گفت و گو با ایسنا درباره اقدامات هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت در حوزه تامین دستگاه دیالیز اظهار داشت: در حوزه تامین دستگاه های سرمایه ای برمبنای نیازسنجی كه از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت به صورت تخصصی انجام می گیرد، اقدام می نماییم. بر همین مبنا دستگاه دیالیز هم از طرف هیات امنا تامین می شود. باید توجه كرد كه سال ها تامین دستگاه دیالیز از محل واردات بود اما خوشبختانه بتازگی در این عرصه تولیدكنندگان داخلی هم اقدام نموده اند كه طی زمان با بالا بردن كیفیت، امكان رقابت با كالای خارجی را پیدا كرده اند.
دستگاه دیالیز را وارد نمی نماییم بلكه تولید می كنیم
وی اضافه كرد: در زمینه تولید داخلی دستگاه های دیالیز یك شركت چندین سال فعالیت می كرد اما بازار خوبی نداشت، اما در سال قبل و با ارتقای كیفیت دستگاه های این شركت، هیات امنا به صورت تجمعی ۵۴۰ دستگاه دیالیز از آن خریداری كرد كه شركت تولید كننده هم ظرف یك سال به تعهداتش عمل كرد و ما بلافاصله قرارداد دوم را هم با این شركت منعقد كردیم و ۵۴۰ دستگاه دیالیز دیگر هم برای سال ۱۳۹۹ از این شركت خریداری كردیم. درعین حال تعهد كرده ایم كه هر شركت تولید داخلی دیگری كه در این حوزه وارد شود و مجوزها و استانداردهای لازم را داشته باشد، از آن هم خرید را انجام می دهیم.

نریمانی با اشاره به اینكه دیگر دستگاه دیالیز به كشور وارد نمی گردد، اظهار داشت: در زمینه دستگاه های دیالیز كمبودهایی در كشور وجود دارد. در زمانی كه تولید داخلی هنوز به جایگاه تامین كلیه نیازهایمان در این عرصه نرسیده بود، یك سری خریدهای خارجی انجام شد كه این خریدها برای ۱۵ تا ۱۶ ماه قبل بود اما دستگاه هایی كه در آن زمان خریداری شده حالا به كشور رسیده است. از زمانی كه تولیدكننده داخلی مجوزهای لازم را ستاندن كرده است و به مرحله تولید انبوه رسید، از آنها دستگاه های دیالیز مورد نیازمان را خریداری می نماییم.

وی با اشاره به اینكه قیمت دستگاه های دیالیز تولید داخلی حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: بدین سبب خرید داخلی صرفه جویی ارزی خوبی برای ما دارد.
دستگاه دیالیز ایرانی باكیفیت است؟
نریمانی درباره انتقاداتی كه به كیفیت دستگاه های دیالیز داخلی وارد شده بود، اظهار داشت: ما با شركت تولیدكننده صحبت كردیم و از شركت تعهد گرفته ایم كه باید كیفیت مناسبی را ارائه نماید. در عین حال از مراكز هم درخواست كردیم كه هرگونه مشكلی كه با دستگاه دارند، اعلام كنند تا ما عینا آنرا به شركت اعلام نماییم. شركت هم تعهد داده كه اگر مشكلی در دستگاه وجود داشته باشد بلافاصله رفع نقص كند و اگر این نقص تكرار شد، بررسی ساختاری انجام دهد. طبق بررسی های ما شواهدی در خصوص وجود مشكل ساختاری در این دستگاه اعلام و اثبات نشده است البته شاید به صورت موردی و برمبنای شرایط محیطی، دستگاهی گرفتار مشكل شود اما اینطور نیست كه یك مشكل كلی را در دستگاه های دیالیز تولید داخلی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینكه شركت داخلی تولیدكننده دستگاه های دیالیز برای دریافت استانداردهای بین المللی هم اقدام نموده اند، اظهار داشت: یكی از شروط ما برای ادامه همكاری دریافت استانداردهای بین المللی است و دوستان پیشرفت های خوبی دراین زمینه داشته اند. هرچند كه تحریم این شركت ها را در ستاندن استانداردهای بین المللی گرفتار وقفه كرد اما پیگیر هستند كه با ستاندن این استانداردها شرایط صادرات دستگاه ها را هم فراهم آورند.
در كیفیت چشم پوشی نمی كنیم
نریمانی با تاكید بر اینكه به هیچ عنوان در كیفیت اغماضی نمی نماییم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در زمینه پشتیبانی از تولید داخلی صحبتی كرده اند بدین سبب ما در حوزه كیفیت هیچگونه اغماضی نداریم و اعلام نموده ایم كه هیچ نقص كیفی را نمی پذیریم. در حوزه دستگاه دیالیز هم تا زمانی كه تاییدیه های كیفی از مبادی ذی ربط به هیات امنا واصل نشد، در زمینه خرید دستگاه دیالیز اقدام نكردیم. طی زمان هم اگر نقصی گزارش شود، به هیچ عنوان چشم پوشی نمی نماییم و از شركت ها می خواهیم كه آنرا بررسی نمایند و به ما پاسخگو باشند. در عین حال یكی دو شركت دیگر هم دراین زمینه اقدام نموده اند كه البته هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

وی همین طور اظهار نمود: ما در سال ۹۲ سبد خریدمان از محل تولید داخل ۹ درصد كل خریدهایمان بود. در صورتیكه در سال ۹۸ از نظر تعدادی ۷۲ درصد اقلامی را كه خریداری نموده ایم از محل تولید داخلی و با كیفیت مناسب بوده اند. هیات امنا هم اكنون بزرگ ترین خریدار عمده تجهیزات پزشكی داخلی است. حال باید توجه كرد كه اگر بودجه های ما در زمان لازم و به میزان لازم تخصیص یابد بسیار كمك كننده است و كار بیماران بموقع انجام می شود.

منبع:

1398/10/28
14:35:45
5.0 / 5
4011
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است