یافته پژوهشی محقق ایرانی دانشگاه سوئد؛

چربی شكمی ریسك سكته دوم را بیشتر می كند

چربی شكمی ریسك سكته دوم را بیشتر می كند

پاراسول: مطالعه جدید نشان میدهد در بازماندگان حمله قلبی، چربی دور شكمی می تواند به معنای وقوع حمله قلبی دوم باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مطالعات اولیه نشان داده اند چاقی دور شكمی افراد را در معرض خطر نخستین حمله قلبی قرار می دهد. مطالعه جدید نشان میدهد چربی دور شكمی احتمال سكته دوم را هم بالا می برد.
دكتر «هانیه محمدی»، پژوهشگر تحقیق از دانشگاه كارولینسكا سوئد، در این زمینه می گوید: «چربی شكمی نه تنها ریسك نخستین حمله قلبی یا سكته را بیشتر می كند، بلكه احتمال وقوع حملات قلبی بعدی را هم به دنبال دارد.»
وی در ادامه می افزاید: «حفظ اندازه سالم دوركمر در پیش گیری از حملات قلبی و سكته های بعدی مهم می باشد. چاقی دورشكمی با داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل و فعالیت فیزیكی منظم، قابل حصول است.»
به گفته محمدی، «چاقی شكمی به سبب ارتباط با مشكلات تسریع كننده روند لختگی خون در عروق نظیر فشارخون بالا، قندخون بالا و دیابت و همین طور افزایش میزان كلسترول خطرناكست.»
به گفته پژوهشگران، این نتایج بیان كننده این مطلب است كه مكانیسم های منفی زیادی در چاقی دور شكمی نقش دارند كه هنوز شناخته شده نیستند.
در این مطالعه، بیشتر از ۲۲ هزار نفر در سوئد كه گرفتار نخستین حمله قلبی شده بودند بالغ بر ۴ سال تحت نظر بودند. چاقی دورشكمی در چارچوب اندازه دوركمر ۹۴ سانتیمتر برای مردان و ۸۰ سانتیمتر برای زنان تعریف شد.
محققان در طول مدت مطالعه دریافتند چاقی دورشكمی با حملات قلبی و سكته های مرگبار و غیرمرگبار مرتبط می باشد.
همچنین ریسك حمله قلبی دوم در رابطه با چاقی دورشكمی در مردان بیشتر از زنان است.

1398/11/08
20:46:27
5.0 / 5
4766
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است