سیاست متولیان سفر در بحران كرونا چیست؟

سیاست متولیان سفر در بحران كرونا چیست؟

به گزارش پاراسول كمتر از یك ماه تا آغاز سفرهای نوروزی باقی مانده، مرزهای زمینی و هوایی كشور با سرایت ویروس كرونا به ایران، تحت تأثیر قرار گرفته؛ تا جایی كه گاها مسدود و برخی پروازهای خروجی تعلیق شده است، ۱۰ استان درگیر این ویروس شده اند و وضعیت سفرهای داخلی و خارجی نامعلوم است، متولیان سفر تا كنون سفارش یا اقدام ویژه ای نداشته اند و از سویی، همچنان شاهد سفر چینی ها به ایران با پروازهای ترانزیتی و غیرمستقیم از كشورهای دیگر هستیم. این مجموعه اتفاقاها این پرسش را به وجود می آورد كه علت سكوت متولیان سفر در این حوزه به چه دلیل است؟


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر بیشتر از یك ماه است كه برنامه ریزی سفرهای نوروزی و هماهنگی با وزارتخانه ها و سازمان ها را برای خدمات رسانی و پیشبینی وضعیت شروع كرده است، اما در شرایط هشدارآمیز ویروس كرونا كه حدود ۱۰ استان را در وضعیت پرخطر قرار داده، هنوز جلسه ای تشكیل نداده و یا سفارش ای و هشداری نداشته است.
معاون گردشگری گفته كه جلسه این ستاد، تشكیل خواهد شد. این درحالی است كه از آغاز هفته با افزایش شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از ویروس كرونا، كشورهای همسایه، رفت و آمد را با ایران، نخست محدود و الان قطع كرده اند و سفر هوایی خیلی از مسافران ایرانی به خارج از كشور بلاتكلیف مانده است. خیلی از مسافران هم با عنایت به این شرایط، نگران وضعیت سفرهای نوروزی خود به خارج از كشور هستند و این درحالی است كه سازمان هواپیمایی هم تا كنون در اینباره نه اطلاع رسانی داشته و نه چاره و پیشنهادی داده است.
تا كنون كشورهای كویت، عراق، افغانستان، تركیه، پاكستان، ارمنستان و تركمنستان مرزهای زمینی خویش را با ایران بسته اند و برخی كشورها همچون كویت، عراق و تركیه پروازهایشان را به مقصد ایران تعلیق كرده اند. برخی شركت های هواپیمایی همچون تركیش از روز گذشته با صدور اطلاعیه ای از پذیرش مسافران ایرانی خودداری كرده و در لحظه آخر به آنها اعلام نموده است كه هزینه بلیت را برمی گرداند. با این وجود هنوز از ستاد هماهنگی خدمات سفر، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی، بعنوان متولیان سفر، خبری درج نشده كه جلسه برای این وضعیت تشكیل داده باشند.
در آغاز بحران كرونا و در حالی ن كه سایر كشورها اقدامات فوری را در ارتباط با چین به اجرا گذاشتند، دولت جلسه ای برگزار كرد و به خواست وزارت بهداشت، مصوب كرد پروازها به چین متوقف شود. اما با توجیه برگرداندن ایرانی ها مقیم چین به كشور، یا انتقال بار، این پروازها تا یك هفته پس از مصوبه دولت ادامه داشت و حتی پس از تعلیق پروازهای مستقیم هم، ورود چینی ها به ایران و فرودگاه های بین المللی كشور از راه پروازهای ترانزیت و غیرمستقیم، جریان داشت.
وزیر بهداشت حالا اعلام نموده است كه ناقلان چینی، منشاء ویروس جدید كرونا در ایران بوده اند.
حالا، سخنگوی سازمان هواپیمایی كشور از ابلاغ دستورالعمل ها و اقدامات پیشگیرانه این سازمان به منظور پیشگیری از انتقال ویروس كرونا خبر می دهد. رضا جعفرازده گفته: در این ایام هر گونه ابلاغیه ای كه وزارت بهداشت لزوم دانست را در جهت اقدامات پیشگیرانه به سازمان هواپیمایی كشوری ابلاغ و ما هم مجموعه های تحت نظارت خویش را ملزم به اجرای دستورالعمل های مذكور كرده ایم. همچون این دستورالعمل ها می توان به بخشنامه های پزشكی، دستورالعمل های مقابله با این ویروس و كلاس های آموزشی برای كروی پروازی، راهنمای ضد عفونی هواپیما شامل بدنه، صندلی ها و میزهای غذا خوری، كمربند ایمنی، سرویس های بهداشتی و وسایل حفاظتی اشاره نمود كه با همكاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و توزیع فرم های خوداظهاری بین مسافران در حال اجراست.
سخنگوی سازمان هواپیمایی كشور درحالی كه بعضی مرزهای زمینی و هوایی ایران با جدی شدن شیوع ویروس كرونا در ایران بسته شده و برخی ایرلاین ها مسافران ایرانی را نمی پذیرند، گفته است: هم اكنون امكان دریافت گواهی بهداشت برای مسافران از راه دفاتر وزارت بهداشت مستقر در فرودگاه ها فراهم است.
علاوه بر سفرهای هوایی و خارجی، وضعیت نامشخص سفرهای نوروزی در داخل كشور هم مسئله ای است كه هنوز به آن پاسخ روشنی داده نشده است. این ویروس تا كنون به استان های قم، تهران، گیلان، البرز، قزوین، مركزی، همدان، اصفهان، گلستان و مازندران سرایت كرده است، مناطق پرخطری كه اتفاقا پرسفر هستند اما نه تنها برنامه ای برای كنترل آمد و شد به آنجا تنظیم و اجرا نشده است كه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حاضر به تعطیلی موزه ها در این شهرها نشده و در پایگاه اطلاع رسانی اش مشغول تبلیغ سفرهای نوروزی، برگزاری جشن نوروز در مرز مشترك ایران و تركمنستان و حتی دعوت مردم برای سفر به شهرهای غربی و شرقی كشور است.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ به ایسنا می گوید: «روز گذشته دو دستورالعمل درباره كنترل ویروس كرونا در تاسیسات گردشگری فرستاده است»، اما بعضی از این مراكز، همچون هتل ها می گویند: هنوز این دستورالعمل ها را دریافت نكرده اند. از طرفی هنوز كنترل عفونت و بهداشت در استراحتگاه ها، رستوران ها، مساجد، جایگاه های سوخت و سرویس های بهداشتی بین راهی، مراكز اقامتی داخل شهرها، كمپینگ ها و سایر مراكز رفاهی و توریستی در وضعیتی نامعلوم به سر می برد و معلوم نیست چه تدبیری برای آنها سنجیده شده است.
معاون گردشگری درباره كنترل سفر در نوروز به مهر گفته: «توصیه ما این است كه همگی اطلاعیه ها و دستورالعمل های وزارت بهداشت را درباره اینكه به كدام شهرها بروند یا نه و اختیاراتی كه به شورای تأمین در اینباره داده شده را پیگیری كرده و مبنای فعالیتهای گردشگری خود قرار دهند.»
وزیر بهداشت هم تاكنون این سفارش را به مردم داشته كه «دست كم به قم و شهرهای زیارتی سفر نكنند و از حضور در مراكز عمومی و پرتجمع پرهیز كنند.»
از طرفی برخی نماندگان مجلس وارد عمل شده و سفارش هایی داشته اند؛ سیدابوالفضل موسوی ـ نایب رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ـ از مردم خواسته است: حتی الامكان از مسافرت های غیر ضروری پرهیز كرده و در شرایط خاص هم از وسایل شخصی استفاده كنند.
او گفته در شهرهایی كه هنوز از این ویروس مصون مانده اند باید اقداماتی برای پیشگیری از ورود این ویروس صورت گیرد. برخی از كشورها مرزهای خویش را با ایران بسته اند و عملا مسافرت های خارجی به حداقل خواهد رسید. ما باید با برنامه ریزی صحیح مقابله با این ویروس را در داخل كشور مدیریت نماییم.
از سویی «گروه پزشكان ۶۶ دانشگاه تهران» هم با انتشار نامه ای خطاب به دولت، ۱۳ مطالبه را بیان كرد كه در دو بند تاكید داشت: از تمام سفرهای غیرضروری حذف شوند. در صورتیكه سفر اجتناب ناپذیر باشد استفاده از وسایل نقلیه خصوصی به جای عمومی سفارش شود.
ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر متشكل از نمایندگان وزارتخانه های كشور، راه وشهر سازی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، صنعت، معدن و تجارت، جمعیت هلال احمر و سازمان امداد و نجات، سازمان هواشناسی، صداو سیما، امداد خودرو، شركت فرودگاه ها، سازمان تعزیرات حكومتی، سازمان راهداری و تشكل های گردشگری خصوصی است.
این ستاد در تعطیلات نوروزی سال ۹۷ هم كه بیشتر استان ها درگیر سیل بودند، عملكرد قابل دفاعی نداشت و نتوانست مسافرت ها را به مقاصد و مسیرهای امن هدایت كند و در نهایت، پلیس راهنمایی و رانندگی وارد عمل شد و در پیام های مكرر از مردم خواست: در خانه بمانند و سفر نروند. معاون گردشگری در یكی از جلسه های این ستاد كه نیمه سال جاری در سازمان هواشناسی برگزار شد، مسبب اتفاقات ناخوشایند در آن تعطیلات را، ورود موازی دستگاه ها به حوزه هواشناسی دانست. توجیه مسؤولان گردشگری در نوروز سیل زده این بود كه بعنوان متولی گردشگری و سفر نمی توانند از مردم بخواهند سفر نروند.
متولیان سفر حتی در زمانی كه سهمیه بندی بنزین برای جامعه ایرانی كه بیشترین حجم سفرهای آن جاده ای و با اتومبیل شخصی انجام می شود، مسئله ساز شده بود، هیچ نسخه ای برای هماهنگی با سایر دستگاه های مسؤول و ذی ربط، به خصوص با نزدیك شدن تعطیلات نوروز نداشتند، جز آن كه چندباری «بنزین سفر» را رسانه ها مطرح و پیگیری كردند، ولی در بین تكذیب ها و تاییدهای دو وزارتخانه نفت و گردشگری، بلاتكلیف ماند.1398/12/05
22:33:38
5.0 / 5
4175
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است