پژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

نانوابزاری كه به جلوگیری از بروز آلزایمر كمك می نماید

نانوابزاری كه به جلوگیری از بروز آلزایمر كمك می نماید

به گزارش پاراسول پژوهشگران آمریكایی، نوعی نانوابزار ابداع نموده اند كه می تواند عوامل موثر در بروز آلزایمر را شناسایی و سركوب كند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اطلاعات کشف نشده بسیاری در مورد علت بروز آلزایمر وجود دارد که از مهم ترین آنها، پلاک های "آمیلوئید بتا" (amyloid beta) هستند. بعضی از این پلاک ها که توسط پپتیدهای آمیلوئید شکل می گیرند، شانس تشخیص بیماری را در مراحل ابتدایی آن فراهم می کنند و بقیه آنها هم می توانند وسیله ای برای دخالت در روند بیماری و توقف آن باشند. پژوهشگران "آزمایشگاه ملی آرگون" (Argonne National Laboratory) در آمریکا، نانوابزاری ابداع نموده اند که می تواند با گرفتن پپتیدها و پاکسازی آنها قبل از تشکیل دادن پلاک های آمیلوئید بتا، به تلاشهای صورت گرفته در این حوزه جهت بدهد.
نقشی که پلاک های آمیلوئید بتا در بروز آلزایمر بر عهده دارند، هنوز مبحث خیلی از مجادلات علمی است. باآنکه شکست خوردن خیلی از آزمایش های بالینی جهت بررسی داروهای آمیلوئید بتا سبب شده که برخی پژوهشگران بررسی های خویش را موقتا کنار بگذارند؛ اما پژوهش هایی هم در مقیاس بزرگ انجام می شوند که ارتباط میان این توده های سمی را با آلزایمر مورد بررسی قرار می دهند.
"رزماری ویلتون" (Rosemarie Wilton)، زیست شناس مولکولی آزمایشگاه ملی آرگون و سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: پپتیدهای آمیلوئید بتا، از تجزیه نوعی پروتئین به وجود می آیند که یکی از عناصر معمولی سلول های مغز است. این پپتیدها در مغز سالم، از بین می روند.
تجمع این پپتیدها در کنار یکدیگر می تواند پلاک های آمیلوئید بتا را شکل دهد که بر اتصال عصبی و سلامت سلول های مغز اثر می گذارند. "ویلتون" و گروهش، نانوابزار جدیدی ابداع نموده اند که در آزمایش های ابتدایی، بسیار امیدوارکننده عمل کرده است.


این ابزار که از سیلیکا ساخته شده و یک ساختار کروی متخلخل دارد، می تواند پپتیدهای مورد نظر را به دقت شناسایی و انتخاب نماید. پژوهشگران این ابزار جدید را ابتدا در آزمایش های درون کِشتگاهی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که دقت آن نسبت به ابزارهای دیگر، از ۹۰ درصد هم بیشتر است.
آزمایش ها نشان داد که این نانوابزار، سمی نیست و خطری برای سلول های زنده ندارد. آزمایش هایی که با این ابزار روی موش های مبتلا به آلزایمر صورت گرفت، شکل گیری پلاک های آمیلوئید را تا ۳۰ درصد بیشتر از گروه موش های کنترل شده سرکوب کرد.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از این نانوابزار، برای رساندن پادتن های گوناگون به بدن استفاده کنند تا مولکول های عامل بیماری های عصبی همچون بیماری هانتینگتون و پارکینسون را هدف قرار دهند.
این پژوهش در مجله "Advanced Functional Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/12
23:47:38
5.0 / 5
3111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است