یك متخصص بیماری های داخلی:

كرونا در ایام سرد سال بدتر از فصل گرما خواهد بود

كرونا در ایام سرد سال بدتر از فصل گرما خواهد بود

به گزارش پاراسول یك متخصص بیماری های داخلی، اظهار داشت:  اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی كووید ۱۹ مواجه باشیم بطور قطع در فصل های سرد سال و همزمانی كرونا و آنفلوانزا با مشكلات جدی تری مواجه خواهیم شد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، علی پیرصالحی، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ اظهار نمود: با انتشار کرونا از اوایل اسفندماه با موج گسترده اپیدمی این بیماری مواجه بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین ترین حد خود رسید.
وی با اشاره به گسترش انتشار کرونا در ایام اخیر، اضافه کرد: هم اکنون با عادی تلقی کردن شرایط از جانب مردم و مسؤلان در بسیاری ازبخش های بیمارستانها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.
وی با تاکید بر اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را پذیرش کنند، تصریح کرد: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان های دیگر را در بالاترین سطح به مردم عرضه نماید.
این متخصص بیماری های داخلی، اضافه کرد: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستانها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت ولی هم اکنون نمی توانیم از سایر بیماران غفلت نماییم به صورت مثال بیماران مبتلا به سرطان و یا فردی که گرفتار سکته قلبی شده باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.
پیرصالحی ضمن ابراز تاسف از بالارفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا تصریح کرد: طولانی شدن و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا سبب شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.
وی نتیجه سفر، رفت و آمدهای غیر ضروری و عدم توجه به سفارش های بهداشتی را مهمترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ دانست و اظهار داشت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر خیلی از بیمارستانها مملو از بیماران کرونایی شده است.
این متخصص داخلی اظهار نمود: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می گذرد، علایم بیماری کرونا با شکل های مختلف بروز می کند چون که ویروس به صورت طبیعی گرفتار تغییرات می شود ازاین رو امکان دارد علایم بیماری در بعضی بیماران شدیدتر و در بعضی با شدت کمتری نمایان شود.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری تنفسی همچنان از مهمترین نشانه ها و عوارض مبتلا شدن به کروناست.
پیرصالحی با تاکید بر اینکه کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، اضافه کرد: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی مواجه باشیم اساسا در فصل های سرد سال و همزمانی کرونا و آنفولانزا با مشکلات جدی تری روبرو خواهیم بود و نسبت به قبل شاهد بحران شدیدتر و پیچیده تری خواهیم بود.
وی سفارش کرد: با رعایت سفارش ها ی بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می توان اپیدمی کرونا را به میزان قابل توجهی کنترل کرد.
پیرصالحی، پرهیز از تجمعات غیرضروری را خواهان شد و اضافه کرد: عروسی، عزا و مراسم هایی که به صورت اجتماعی برگزار می گردد باید به صورت کلی تاپایان ریشه کنی کووید ۱۹ لغو شود.
وی با اشاره به اینکه دولت ها و مردم ناگزیر هستند برای مرتفع ساختن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند توضیح داد: در تمام دنیا فعالیت ها تقریباً به حالت عادی برگشته، به هیچ عنوان نمی توان مردم را مجبور کرد که در خانه ها حبس شوند ولی مردم می توانند زمانیکه از منزل خارج می شوند با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا کنند.
پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را چاره مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و افزود: اساسا یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحظات بهداشتی لطمه ای به فرد وارد نمی کند ولی نادیده گرفتن سفارش ها انجام رفتارهای مخاطره آمیز می تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند. وی ادامه داد: در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده تر کردن مسیر سایر شهرها و استان ها آورده دیگری نخواهد داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بالارفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و افزود: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کرونا است.
وی بر لزوم غربالگری در محیط های کاری برای جلوگیری از کرونا تاکید نمود.
این متخصص داخلی با اشاره به اینکه کرونا بیماری نوظهوری است تصریح کرد: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی تواند عوارض بعدی کرونا را بعد از بهبودی نمایان کند.
وی اضافه کرد: هنوز هیچ داروی شناخته شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می شود فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.
پیرصالحی با اشاره به اینکه کرونا از هیچ قانونی پیروی نمی کند اضافه کرد: کرونا پیرو جوان نمی شناسد و می تواند به سادگی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.
وی در انتها تصریح کرد: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت سفارش ها، پرهیز از رفتارهای وسواس گونه و ترس بی مورد تلاش نماییم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.


منبع:

1399/04/09
13:33:06
5.0 / 5
2216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است