معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

افزایش ابتلای كودكان به كرونا

افزایش ابتلای كودكان به كرونا

به گزارش پاراسول معاون درمان وزارت بهداشت از روند افزایشی شیوع ویروس كرونا ویروس در سه استان مازندران، خراسان رضوی و فارس آگاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه مردم در بعضی از استانها دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی كنند و تا زمانی كه این رفتار مردم ادامه داشته باشد نمی توانیم پیش بینی از روند شیوع ویروس ارائه دهیم.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر جان بابایی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی که امروز به صورت مجازی در وزارت بهداشت برگزار شد، در جمع خبرنگاران از روند افزایش شیوع ویروس کرونا ویروس در استان های خراسان رضوی، مازندران و فارس آگاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه ما نمی دانیم پیک شیوع ویروس در این استانها چه زمانی تمام می شود و این بسته به رفتارهای مردم دارد که چقدر بتوانند با رعایت دستور العمل های بهداشتی چرخه انتقال را به حداقل برساندند.
ایشان سپس اشاره کرد: متاسفانه ما ملاحظه می نماییم در بعضی استانها مردم ما دستور العمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، مثلا حتی ماسک نمی زنند و یا این که در سایر استانها هم کمتر از ۵۰ درصد مردم از ماسک استفاده می نمایند و یا حتی متاسفانه مراسم های خودرا نیز برگزار می کنند. بدین سبب در این شرایط ما نمی توانیم پیش بینی از ادامه روند افزایش شیوع ویروس کرونا داشته باشیم. بدین سبب همه چیز بستگی به رفتارهای مردم دارد.
معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این که مشکلی از نظر تعداد تخت های بیمارستانی برای بستری افراد مبتلا به کووید ۱۹ نداریم، اظهار داشت: در تمامی استانها ظرفیت بستری وجود دارد، اما باید اصرار کرد به هر حال ظرفیت تخت نیز می تواند محدود باشد و مردم باید مراعات کنند تا بتوانیم با بهره گیری از همین تخت های موجود و تجربه که همکاران ما در مدیریت این ویروس پیدا کردند، بتوانیم وضع موجود را مدیریت نماییم.
وی اظهار داشت: علیرغم این که روند شیوع ویروس کرونا ویروس در کشور ما بیشتر شده است، اما خوشبختانه روند مرگ و میر افزایشی نبوده و به نسبت به افزایش شیوع ویروس کرونا ما کاهش مرگ و میر را داشتیم ضمن این که به حداقل رساندن مرگ و میر یکی از اهداف اصلی ما است و با مدیریت موجود می توانیم به هدف اصلی خود که علاوه بر کاهش ابتلا، کاهش مرگ و میر است، برسیم.
جان بابایی تامین نیروی انسانی بیمارستان ها را یکی از نگرانی های وزارت بهداشت در شرایط شیوع ویروس کرونا داشت و اظهار داشت: دراین زمینه مصوبه ای را داشتیم که بتوانیم با آزاد سازی قسمتی از ذخیره نیروی انسانی، کمبودهای خودرا دراین زمینه جبران کنیم. البته ما نمی توانیم نیروی انسانی را وارد بخش کرونایی بیمارستان ها کنیم؛ چونکه این افراد پیش از فعالیت در این بخش ها باید مهارت های لازم را ببینند؛ امیدواریم با دستور العمل های فعلی بتوانیم با تعویق برگزاری آزمون دستیاری یا زودتر برگزار کردن آزمون سایر دانشجویان، نیروهای انسانی خودرا در بخش تخصصی، پزشک عمومی و کادر پرستاری تامین نماییم.
وی اشاره کرد: با اجرای دستور العمل فوق سه هزار نیروی متخصص برای فعالیت در بیمارستان ها جذب خواهند شد. اما باید تاکید نماییم که به هیچ عنوان هیچ امتحانی برای دانشجویانی که وارد این فعالیت می شوند حذف نخواهند شد، اما امتحان پره برد را کمی زودتر برگزار می نماییم.
معاون درمان وزارت بهداشت درباب ابتلای ۵ هزار پرستار در کشور به ویروس کرونا نیز اظهار داشت: این تعداد از افراد به تدریج به کرونا مبتلا شدند و اینطور که نیست که پس از مبتلاشدن از چرخه فعالیت در بیمارستان ها بیرون بروند. بدین سبب افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند پس از دوره قرنطینه باردیگر وارد چرخه فعالیت شده اند.
وی در ادامه با تاکید بر این که بیمارستان های دولتی از بیماران برای انجام آزمایش هزینه ای دریافت نمی کنند، اظهار داشت: کسانی که بوسیله نظام ارجاع به بیمارستان های دولتی مراجعه کنند ۵ درصد و سایر بیماران ۱۰ درصد برای دریافت خدمات شامل درمان کرونا هزینه پرداخت می کنند.
جان بابایی با تاکید بر این که میزان ابتلای کودکان به ویروس کرونا نسبت به اسفند ماه بالا رفته است، اشاره کرد: یکی از دلیلهای این افزایش به سبب این است که حساسیت خانواده ها نسبت به گذشته کمتر شده است و باتوجه به این که بچه ها زنجیره انتقال این بیماری هستند نباید حساسیت ها را دراین زمینه کم کرد.
معاون درمان وزارت بهداشت در آخر با تاکید بر این که برخی مراکز خصوصی در دریافت هزینه آزمایش ویروس کرونا تخلف می کنند، اظهار داشت: همانطور که عنوان شد در بیمارستان های دولتی انجام این آزمایشات رایگان است، اما رقم این هزینه ها که از طرف مراکز خصوصی دریافت می شود گاها تخلف است و اخطارهایی نیز به این مراکز داده شده است، اما در مجموع هزینه دریافتی برای انجام این آزمایشات در مراکز خصوصی کمتر از ۷۰۰ هزار تومان است.
منبع:

1399/04/30
14:38:30
5.0 / 5
2091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است