وزیر بهداشت اعلام كرد

نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به سبب كرونا

نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به سبب كرونا

وزیر بهداشت، ضمن ابراز نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به سبب بحران كرونا، بر ضرورت تقویت سیستم بهداشت و درمان كشورها با اولویت تقویت مراقبتهای بهداشتی اولیه تاكید نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست مجازی وزرای بهداشت منطقه، خطاب به مدیر کل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و سایر شرکت کنندگان، اظهار داشت: در ابتدا از سازمان جهانی بهداشت به سبب پشتیبانی فنی از کشورهای عضو در مبارزه با کووید-19 و همین طور پیگیری همزمان پیشرفت به سمت اهداف سه میلیاردی که بسیار حائز اهمیت می باشد قدردانی کی می کنم.
وی ادامه داد: همه می دانیم بیشتر کشورها تمام تلاش خودرا برای کنترل کووید-19 انجام می دهند، اما اطمینان از دریافت خدمات ضروری سلامت در قالب مراقبتهای بهداشتی اولیه (PHC) برای همه به ویژه گروه های هدف بسیار ضروری می باشد. اطلاعات اولیه نشان میدهد که پوشش ایمن سازی، تشخیص سل، HIV و ایدز و مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر (NCDs) همچون برخی خدمات پیشگیری، درمانی و توانبخشی تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته اند. گزارش اخیر مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف هشدار می دهد که پوشش واکسیناسیون به سبب پاندمی کووید-19 کاهش چشم گیر و نگران کننده ای داشته است که به سبب اختلال در دریافت و ارائه خدمات واکسیناسیون به سبب کووید-19 اتفاق افتاده است.
نمکی در ادامه سخنان خود اشاره کرد: ادامه این روند، نه فقط موجب عدم دستیابی به اهدافGPW-13 بلکه شاهد نتایج معکوس در خیلی از فاکتورهای بهداشتی همچون پوشش واکسیناسیون، مراقبت از خانواده، بیماری های واگیر و غیر واگیر و غیره نیز می باشد. بنابراین، من از کشورهای عضو می خواهم بر روی تقویت ظرفیت سیستم بهداشت و درمان با اولویت مراقبت های بهداشتی اولیه، ارتقاء همکاری بخش خصوصی و دولتی، توانمندسازی جامعه و سلامت در کلیه سیاست های خود سرمایه گذاری نمایند. این سیاست ها همچون راهبردهای اصلی جهت رسیدن به اهداف سه میلیاردی می باشند.
وزیر بهداشت کشورمان اشاره کرد: مدیر کل محترم دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت؛ من بعنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنم که اهداف سه میلیاردی را برای مبارزه با کووید-19 اتخاذ نموده ایم. ما زمان 1200 مرکز جامع سلامت را به 16 یا 24 ساعت رسانده ایم تا بتوانیم از دسترسی سهل و عادلانه مردم به خدمات ضروری بهداشتی و همین طور آزمایش و درمان بیماران سرپایی برای کاهش بار بیمارستانها اطمینان حاصل نماییم. غربالگری بوسیله تماس تلفنی، ویزیت در منزل و ارائه خدمات مورد نیاز، مداخلات در حال انجام برای شناسایی افراد در مراکز مراقبتهای اولیه بهداشتی می باشند. در عین حال، ما تمام کوشش های مشترک خودرا برای از بین بردن مالاریا، حفظ اعتبار گواهینامه حذف سرخک و سرخجه و خیلی از دستاوردهای دیگر ادامه می دهیم، همانطورکه اخیراً به تمام روسای دانشگاه های علوم پزشکی دستور دادم تا برنامه ریزی های ویژه ای در این خصوص انجام دهند. ما همچنان کارآزمایی های بالینی، تولیدات بومی تمام داروهای کووید و در چارچوب چارچوب قوی برای تحقیقات و کارآزمایی واکسن را برخلاف تحریم های یکجانبه غیرقانونی، ادامه می دهیم.
از ین جهت، موارد زیر را به شما سفارش می نمایم:
1. ارائه بیانیه مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف خطاب به روسای کشورها با تاکید بر اهمیت استمرار مراقبت از جمعیت در معرض خطر خصوصاً تضمین پوشش بالای واکسیناسیون، مراقبت از خانواده، نظارت بر رشد و بیماری های غیرواگیر در کنار تلاشهای فعلی برای مبارزه با کووید- 19 که در این رابطه، روسای کشورها به اهمیت سرمایه گذاری در پوشش همگانی سلامت و پیگیری پیشرفت در جهت اهداف سه میلیاردی تاکید نمایند.
2. سازمان جهانی بهداشت و یونیسف باید تبادل تجربیات بین کشورها، خصوصاً نوآوریهای مربوط به راهبردها و گزینه های ارائه خدمات پوشش همگانی سلامت برای مبارزه با کووید-19 را تسهیل نمایند و در عین حال سرمایه گذاری برای اجرای تعهدات جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال در منطقه را تضمین نمایند.
3. سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، صندوق جهانی(گلوبال فاند)، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی به همراه سایر سازمان های اقتصادی، باید به کشورهای با درآمد کم و متوسط جهت غلبه بر تنش های اقتصادی حاصل از همه گیری کووید-19 و در عین حال تضمین دسترسی برابر به واکسن های کووید-19 در قالب COVAX (تسهیلات دسترسی به واکسن کووید-19) و یا سایر نوآوریهای دو جانبه و چند جانبه کمک نمایند. بار دیگر، از حمایت های مدیر منطقه ای، مدیر کل و کلیه همکاران سازمان جهانی بهداشت برای ابراز همبستگی در مقابله با تهدیدات بهداشت عمومی قدردانی می نمایم.1399/05/02
16:55:55
5.0 / 5
1937
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است