محققان دریافتند؛

معاینه منظم چشم به تشخیص زوال شناختی در افراد دیابتی كمك می نماید

معاینه منظم چشم به تشخیص زوال شناختی در افراد دیابتی كمك می نماید

پاراسول: پژوهشگران دریافتند در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع1، لطمه به شبکیه چشم می تواند با مشکلات حافظه و سایر مشکلات شناختی ارتباط داشته باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، با افزایش سن، افراد دیابتی بیشتر از افراد بدون دیابت به بیماری آلزایمر و سایر اختلالات شناختی مبتلا می شوند.
محققان حالا دریافته اند که تصویربرداری منظم چشم می تواند تغییرات در شبکیه را که ممکنست با اختلالات شناختی در افراد مسن مبتلا به دیابت نوع ۱ ارتباط داشته باشد، شناسایی کند. این نتایج ممکنست روشی نسبتاً آسان برای تشخیص زودهنگام زوال شناختی در این گروه جمعیتی باشد.
«جرج کینگ»، سرپرست تیم تحیق از مرکز دیابت جوزلین آمریکا، در این زمینه می گوید: «ما می دانستیم که وجود تغییرات سلولی در شبکیه ممکنست بازتاب تغییراتی در مغز باشد، از اینرو به بررسی این مساله پرداختیم که آیا تکنیک های تصویربرداری که آن تغییرات را در شبکیه نشان می دهند، می توانند بازتاب دهنده تغییرات عملکرد شناختی مغز باشند.»
در این مطالعه ۱۲۹ شرکت کننده که ۵۰ سال یا بیشتر مبتلا به دیابت نوع ۱ بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. این داوطلبان مجموعه ای از آزمون های شناختی شامل سنجش عملکرد حافظه و همین طور سرعت روانی-حرکتی (ارزیابی زمان لازم برای مرتب کردن اشیا بوسیله دست) را انجام دادند.
محققان به ارتباط بسیار قوی بین عملکرد در وظایف حافظه و تغییرات ساختاری در شبکه های عروق خونی در شبکیه چشم پی بردند.
درحالیکه این نتایج باید در تحقیقات کلینیکی بزرگ تر تأیید شود، اما بنظر می رسد معاینات منظم چشم تغییرات شناختی را در افراد دیابتی مشخص می کند.


منبع:

1399/10/19
22:10:47
0.0 / 5
1261
تگهای خبر: بیماری , حافظه , داوطلب , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است