یافته محققان چینی نشان می دهد؛

چرت نیمروزی به چابكی و نشاط ذهن كمك می نماید

چرت نیمروزی به چابكی و نشاط ذهن كمك می نماید

به گزارش پاراسول تحقیق جدید نشان داده است خواب منظم نیمروزی با چابکی ذهن مرتبط می باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، به قول محققان، چابکی مغز با آگاهی بهتر از موقعیت مکانی، تسلط کلامی و حافظه فعال همراه می باشد.
امید به زندگی بیشتر و تغییرات نورولوژیکی در رابطه با آن، احتمال ابتلاء به زوال عقل را زیاد می کند. در افراد ۶۵ سال به بالا، از هر ۱۰ نفر ۱ نفر در کشورهای پیشرفته تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد.
با افزایش سن، الگوی خواب افراد تغییر می کند و چرت های پس از ظهر آنها بیشتر می شوند. اما تحقیقات انتشار یافته تا به امروز به نتیجه ای نرسیده اند که آیا چرت پس از ظهر امکان دارد به پیشگیری از کاهش شناختی و زوال عقل در افراد مسن کمک نماید یا اینکه چرت نیمروزی از علایم زوال عقل است.
محققان در مطالعه خود، ۲۲۱۴ فرد به ظاهر سالم حداقل ۶۰ ساله و ساکن در چندین شهر بزرگ اطراف چین، همچون پکن، شانگهای و ژیان را مورد بررسی قرار دادند. میانگین طول خواب شبانه این افراد حدود ۶.۵ ساعت بود.
چرت پس از ظهر در چارچوب دوره هایی از حداقل پنج دقیقه خواب متوالی و نه بیشتر از ۲ ساعت تعریف شده که پس از ناهار اتفاق می افتد. از شرکت کنندگان سوالاتی در مورد تعداد دفعات چرت روزانه شأن در هفته پرسیده شد.
آزمایشات غربالگری زوال عقل شامل ۳۰ آیتم بود که چندین جنبه توانایی شناختی و عملکرد همچون مهارتهای بینایی-مکانی، حافظه کاری، دامنه توجه، حل مساله، آگاهی از موقعیت مکانی و تسلط کلامی را اندازه گیری نمود.
نمره عملکرد شناختی این تست در بین افرادی که چرت روزانه داشتند به صورت قابل توجهی بالاتر از کسانی بود که چرت روزانه نداشتند. همینطور تفاوت معناداری در آگاهی از موقعیت مکانی، تسلط کلامی و حافظه این افراد وجود داشت.
یک نظریه این است که التهاب میانجی بین چرت نیمروزی و عواقب ضعیف سلامتی است. به قول محققان، مواد شیمیایی التهابی نقش مهمی در اختلالات خواب دارند.
خواب واکنش ایمنی بدن را تنظیم می کند و تصور می شود که چرت زدن واکنشی تکامل یافته به التهاب است. محققان توضیح می دهند افراد دارای سطح بالاتری از التهاب بیشتر چرت می زنند.


منبع:

1399/11/10
14:54:49
0.0 / 5
1079
تگهای خبر: بیماری , حافظه , زندگی , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است