یافته محققان سوئدی؛

فشارخون بالا در شب خطر آلزایمر را زیاد می كند

فشارخون بالا در شب خطر آلزایمر را زیاد می كند

تحقیقات نشان می دهد فشار خون بالاتر در شب نسبت به روز امکان دارد ریسک بیماری آلزایمر را در مردان مسن افزایش دهد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف دسته ای از علایم مشخص شده به خاطر تغییرات رفتاری و به تدریج کاهش توانایی های شناختی و اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد. عوامل گوناگونی همچون فشار خون بالا در بروز این علایم تاثیر می گذارند.
در شرایط سالم، فشار خون در طول ۲۴ ساعت متفاوت می باشد و به کمترین مقدار خود در شب می رسد. با این وجود، در بعضی از افراد، این الگو برعکس می شود: فشارخون شبانه آنها بالاتر از روز است.
«کریستین بندیکت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آپسالا سوئد، در اینباره می گوید: «شب یک دوره حیاتی برای سلامت مغز است. بعنوان مثال، در مطالعات حیوانی قبلاً مشخص شده است که مغز مواد زائد را در هنگام خواب پاکسازی می کند و این پاکسازی توسط الگوهای غیرطبیعی فشارخون به خطر می افتد.»
در این مطالعه، محققان داده های مشاهده ای هزار پیرمرد سوئدی را که حداکثر ۲۴ سال تحت نظر بودند، مورد بررسی قرار دادند. این مردان در ابتدای مطالعه در دهه ۷۰ عمرشان بودند.
یافته ها نشان داد خطر مبتلا شدن به زوال عقل در مردان مبتلا به فشارخون بالاتر در شب ۱.۶۴ برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون بالا در روز بود. فشارخون بالا در شب به صورت عمده خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر، شایع ترین نوع زوال عقل را زیاد می کند.
به گفته محققان، گام بعدی بررسی این مساله است که آیا مصرف داروهای ضد فشار خون در شب می تواند خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر در مردان مسن را کم کند.


منبع:

1399/11/28
21:10:45
0.0 / 5
1096
تگهای خبر: بیماری , پاكسازی , دارو , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است