ورود آمبولانس های وطنی به ناوگان اورژانس

وزیر بهداشت: اگر سفر رفته اید زودتر برگردید

وزیر بهداشت: اگر سفر رفته اید زودتر برگردید

به گزارش پاراسول وزیر بهداشت اظهار داشت: از میان 49 نمونه ویروس گزارش شده از یک استان 29 نمونه آن مربوط به ویروس موتاسیون یافته (جهش یافته) می شود و همکاران ما نگران افزایش موارد ویروس موتاسیون یافته پخش شده در سراسر کشور هستند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی امروز (دوشنبه) در ارتباط تصویری خود با رئیس جمهوری طی یک برنامه ویدئو کنفرانس ضمن اشاره به طرح سلامت نوروزی اظهار نمود: بیش از ۸۲۲ هزار مورد مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم و ۱۹ هزار و ۶۰۶ مورد جراحی اورژانس انجام شده است.
نمکی افزود: اگر هم اکنون بعد از گذشت یک ماه با آمار مرگ دو رقمی مواجه ایم دلیلش تلاش بی وقفه همکاران ما بوده است. همین طور در روزهای نوروز حدود ۶۰۰ هزار نیروی بهداشت و درمان در سراسر کشور مشغول خدمت رسانی هستند.
وی افزود: در این ایام ۴۷ بالگرد، ۱۵۷۰۰ آمبولانس و ۳۳۰۰ پایگاه اورژانس ثابت و ۳۰۰۰ پایگاه سیار آماده خدمت رسانی هستند. این سومین نوروز است که همکاران ما در حال آماده باش هستند چونکه همکارانم در سال ۹۸ مشکلات در رابطه با سیلاب های گسترده و درگیری با آنفلوآنزای اچ وان ان وان و حتی زوار اربعین را مدیریت کردند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور توانستیم با توان داخلی، اتوبوس - آمبولانس باکیفیت بالا بسازیم که تعدادی در حال تحویل و اضافه به ناوگان اورژانس کشور است.
نمکی ضمن اشاره به نبود تکنسین های خانم در اورژانس کشور، اضافه کرد: با تربیت بانوان تکنسین توانستیم تعداد قابل توجهی از بانوان را به اورژانس کشور اضافه نماییم. همین طور همکاران من حدود ۲۳۲ هزار بازدید در امتداد بررسی مناسب بهداشت محیط انجام داده اند.
نمکی همین طور این را هم اظهار داشت که این نهاد در طرح شهید سلیمانی با همکاری سازمان آماده خدمت رسانی جهت جلوگیری از شعله ور شدن بیماری کووید ۱۹ است.
وی در عین حال ضمن اشاره به طرح ۲۴۷ درباب سکته های قلبی و طرح ۷۲۴ درباب سکته های مغزی اظهار داشت: چند صد نفر از هموطنان که گرفتار دردهای قلبی و سکته های خفیف مغزی شده بودند با این طرح و خدمت رسانی همکاران من جان سالم به در بردند. تمامی همکارانم در این ایام آماده خدمت رسانی هستند و امیدواریم سال ۱۴۰۰ عاری از مشکلات سال ۹۹ باشد.
وی همین طور تصریح کرد که شش ناوگان آمبولانس دریایی خلیج فارس آماده انتقال بیماران از جزایر خلیج فارس به مراکز درمانی هستند. اورژانس علاوه بر نقل و انتقالات بیماران کرونائی باتوجه به افزایش سفرهای نوروزی خدمات ویژه ای در جاده ها ارائه می دهد. همکاران اورژانس، خط مقدمِ خدمت رسانی به کشور هستند. همکاران اورژانس کشور در قالب طرح سلامت نوروزی آماده خدمت رسانی در صورت بروز حوادث هستند تا در صورت بروز احتمالی، غافلگیر نشوند.
وی با اشاره به اینکه گرفتار ویروس موتاسیون یافته سرکشی هستیم، افزود: از مردم تقاضا کرده بودیم که به رغم خستگی ماندن در خانه سفر نروند، عده ای حرف ما را گوش کردند و به سفارش ها عمل کردند اما عده ای گوش نکردند و جاده ها را شلوغ و مشکلاتی را ایجاد کردند.
نمکی به افرادی که سفر رفته اند سفارش کرد: حداقل سفر را کوتاه و در دید و بازدیدها پروتکل ها را رعایت کنید تا نگرانی همکارانم را از خیز ویروسی سرکش تر را فراهم نکنید. هرچه جامعه ساکن باشد در کنترل ویروس موفق تر خواهیم بود و هرچه سیال باشد طرح محله محور ما با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود. اگر خیز جدید خوزستان نبود، امروز ما با برنامه ریزی هایی که انجام داده بودیم با آمار تک رقمی فوتی مواجه بودیم.
وزیر بهداشت از مردم تقاضا کرد: اگر سفر نرفته اید صبوری داشته باشید چونکه با استمرار واکسیناسیون در بهار به جرئت می توان گفت سفر بروید. آنهایی هم که سفر رفته اند زودتر برگردند و اگر در طول سفر هستند دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمایند.
وی در پاسخ به اینکه آیا آمار کرونا در استانها تغییر کرده است؟ افزود: اندک افزایشی در بعضی جاها داریم اما برای تحلیل آن بسیار زود است. از هفته دوم و سوم فروردین می توان درباره افزایش آمار قضاوت کرد. امسال همکاران من بسیار هوشمندتر از سال قبل نقطه هایی از آتش بیماری را رصد می کنند تا از شعله ور شدن آتش بیماری به مناطق دیگر کشور جلوگیری نمایند. در بعضی کشورها با زیرساخت های قوی ملاحظه کردید که ویروس موتاسیون یافته چه کرد. اگر امروز بعد از یک ماه گردش ویروس در کشور شاهد آمار فوت دو رقمی هستیم نشان از هوشمندی سیستم سلامت است.
منبع:

1400/01/02
18:15:21
0.0 / 5
1165
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است