محققان پی بردند؛

تمرین آرامش ذهن به حفظ عملكرد شناختی در سنین بالا كمك می نماید

تمرین آرامش ذهن به حفظ عملكرد شناختی در سنین بالا كمك می نماید

پاراسول: نتایج مطالعات نشان می دهد سلامت روحی و روانی و یک برنامه 12 دقیقه ای مدیتیشن می تواند چندین فاکتور پرخطر بیماری آلزایمر را کم کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، پیش بینی شده است که حداکثر ۱۵۲ میلیون نفر در سراسر جهان تا سال ۲۰۵۰ با بیماری آلزایمر زندگی می کنند. تا به امروز هیچ دارویی وجود ندارد که تأثیر مثبت قابل توجهی در پیشگیری یا برگشت از زوال شناختی داشته باشد.
مجموعه ای از شواهد موجود نشان میدهد که هدف قرار دادن سبک زندگی و عوامل پرخطر عروقی تأثیر مفیدی بر عملکرد کلی شناختی دارد.
«دارما سینگ»، مدیر بنیاد تحقیق و پیش گیری از آلزایمر در دانشگاه توماس جفرسون پنسیلوانیا، در این زمینه می گوید: «نکته اصلی این بررسی این است که تعهد به یک سبک زندگی سالم و حفظ سلامت روانی، یک روش کاملاً مهم برای پیری عاری از بیماری آلزایمر است.»
وی در ادامه اذعان می کند: «امیدواریم که این مقاله الهام بخش دانشمندان، پزشکان و بیماران باشد تا این مفهوم جدید از تناسب معنوی را بپذیرند و آنرا قسمتی از هر برنامه چندبُعدی برای پیش گیری از ناتوانی شناختی قرار دهند.»
تحقیقات نشان میدهد که مشارکت مذهبی و معنوی می تواند عملکرد شناختی را با افزایش سن حفظ کند. تناسب معنوی بُعد جدیدی در پیش گیری از آلزایمر است.
به گفته پژوهشگران، سلامت روانشناختی ممکنست التهاب، بیماریهای قلبی عروقی و ناتوانی را کم کند. افرادی که نمره بالایی در معیار "هدف در زندگی" داشتند، ۲.۴ برابر بیشتر از افراد دارای نمره پایین تر در این معیار، زندگی بدون آلزایمر داشتند.
استرس و مدیریت استرس از مطالب موردبحث در پیش گیری از بیماری آلزایمر هستند، با این وجود پژوهشگران اظهار داشتند که شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد تأثیرات جسمی، روانی و عاطفی استرس ممکنست خطر آلزایمر را افزایش دهد.
مراقبه «کیرتان کریا»، یک مراقبه آوازخوانی ۱۲ دقیقه ای است که شامل چهار صدا، تنفس و حرکات تکراری انگشت است. این شیوه، اثرات مستند مختلفی بر استرس مانند بهبود خواب، کاهش افسردگی و افزایش سلامت روان دارد. همین طور مشخص شده است که موجب افزایش جریان خون در مناطقی از مغز می شود که درگیر شناخت و تنظیم عاطفی هستند و موجب افزایش حجم ماده خاکستری و کاهش اندازه بطن در طولانی مدت می شود که ممکنست روند پیری مغز را کُند نماید.
تحقیقات در افراد سالم و افراد مبتلا به زوال شناختی، نشان داد که این روش موجب بهبود شناخت، کاهش زوال حافظه و بهبود خلق و خو می شود.


منبع:

1400/02/29
12:49:49
0.0 / 5
561
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پژوهشگر , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است