تأثیر منفی رژیم غذایی گیاهی بر كودكان

تأثیر منفی رژیم غذایی گیاهی بر كودكان

به گزارش پاراسول خراسان رضوی محققان دریافتند که رژیم های گیاهی در کودکان امکان دارد فواید قلبی داشته باشد اما خطراتی برای رشد آنان هم به همراه خواهد داشت.


به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) و موسسه سلامت یادبود کودکان در ورشو (پایتخت لهستان) اظهار کردند: کودکانی که رژیم های غذایی وگان دارند، از نظر قلب و عروق سالم تر و چربی بدن کمتری نسبت به سایر کودکان دارند، اما این رژیم غذایی امکان دارد بر رشد، محتوای مواد معدنی استخوانی و ریزمغذی ها تأثیر بگذارد. نتایج بررسی دیگری نشان داد، کودکانی که رژیم های غذایی گیاهی دارند در مقایسه با همتایان خود کمبود تغذیه کمتری دارند اما سلامت قلب و عروق آنان هم پایین تر است.
این بررسی در میان سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ و بر روی ۱۸۷ کودک پنج تا ۱۰ ساله در لهستان انجام شد. شرکت کنندگان شامل ۶۳ نفر گیاه خوار، ۵۲ نفر وگان و ۷۲ فردی بودند که از تمام مواد غذایی استفاده می کردند. این افراد با گروه کودکانی که رژیم غذایی گوشتی داشتند مورد مقایسه قرار گرفتند. محققان سپس اطلاعات در ارتباط با رشد، ترکیب بدن، خطر مشکلات قلبی و عروقی و وضعیت ریزمغذی ها را در کودکان گیاه خوار یا رژیم غذایی وگان جمع آوری و آنها را با گروه کودکان با رژیم غذایی گوشتی مقایسه کردند.
کودکانی که انواع مواد غذایی را مصرف می کردند بگونه ای انتخاب شدند که از نظر جنس، سن، تحصیلات مادران و محل زندگی (روستایی یا شهری) با گیاه خواران و افرادی که رژیم غذایی وگان دارند، کاملا مطابقت داشته باشند. مدت زمان متوسط قرار گرفتن در معرض رژیم های غذایی بدون گوشت برای رژیم غذایی وگان پنج سال و سه ماه و برای گیاه خواران پنج سال و ۹ ماه بود. گروه محققان بعد از در نظر گرفتن شرایط خانوادگی کودکان، الگوی تغذیه زودرس، رشد و فعالیت بدنی دریافتند که رژیم های وگان و گیاه خواری امکان دارد در تفاوت نتایج سلامتی کودکان نقش علیتی داشته باشند.
پروفسور جاناتان ولز محقق این بررسی اضافه کرد: می دانیم که افراد به علل مختلفی همچون افزایش رفاه حیوانات و کاهش تأثیر انسان بر آب وهوا تمایل بیشتری برای رژیم های غذایی گیاهی دارند. در واقع، حالا تغییر جهانی به سمت رژیم های غذایی گیاهی برای پیشگیری از تغییرات آب وهوا بسیار مهم شناخته می شود و ما هم به شدت از این تلاش حمایت می نماییم. همینطور می دانیم که تابحال تحقیقات در مورد تأثیر سلامتی این رژیم ها بر روی کودکان محدود بوده و بیشتر تحقیقات درباره ارزیابی قد و وزن در کودکان گیاه خوار انجام شده و نتایج مهمی در کودکان با رژیم غذایی گیاهی و وگان را نشان داده است.


نتایج این بررسی نشان داد، کودکانی که رژیم های وگان را دنبال می کنند به صورت متوسط سه سانتی متر کوتاه تر، ۴ تا ۶ درصد محتوای مواد معدنی استخوانی کمتر و بیشتر از سه برابر کمبود ویتامین ب ۱۲(B۱۲) نسبت به گیاه خواران دارند. همینطور ۲۵ درصد سطح پایین تری از لیپوپروتئین های کم چگالی (LDL)، کلسترول بد و سطح پایین تر چربی بدن دارند.
دکتر مالگورزاتا دزموند، محقق اول این بررسی اظهار داشت: در ابتدا از مشخصات سلامتی نامناسب قلب و عروق کودکان گیاه خوار متعجب شدیم، اما داده های غذایی آنان نشان داد که از یک نوع رژیم غذایی گیاهی نسبتا فرآوری شده با مقادیر سالم فیبر و قند در مقایسه با رژیم غذایی وگان استفاده می نمایند. همینطور در رژیم های غذایی گیاهی هیچ تضمینی برای سلامتی نیست و باید غذاهای سالم را انتخاب نماییم. محققان بر لزوم مصرف ویتامین ب ۱۲ و ویتامین دی (D) مکمل در رژیم های گیاهی تاکید نمودند و برای افزایش آگاهی در مورد این مساله در بین خانواده های کودکان با رژیم غذایی گیاهی و وگان باید کارهای بیشتری صورت گیرد.
پروفسور مری فوترل، محقق دیگر این بررسی اضافه کرد: به حداکثر رساندن سلامت استخوان در کودکان با هدف کاهش پوکی استخوان و احتمال شکستگی سفارش می شود.
محققان عنوان کردند: اگر کمبودهای ناشی از رژیم غذایی تا دوران بلوغ ادامه یابد، می تواند عواقب نامطلوب استخوانی در سنین بالاتر را افزایش دهد.
پروفسور ولز اظهار داشت: نتایج مطالعات نشان می دهد که باید سفارش های بیشتری به مردم در مورد چگونگی تغذیه سالم از راه رژیم های گیاهی عرضه دهیم. این امر بخصوص برای کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد، چونکه امکان دارد در دوره رشد نیازهای غذایی بیشتری داشته باشند و برای کمک به حداکثر رساندن فواید سلامتی رژیم های گیاهی در کودکان تحقیقات بیشتر نیاز است.
یافته های این بررسی در نشریه Clinical Nutrition عرضه شده است.1400/03/19
10:35:55
0.0 / 5
372
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است