محققان بلژیكی هشدار می دهند؛

بروز بیماری مزمن كبدی در افراد مبتلا به كرونا

بروز بیماری مزمن كبدی در افراد مبتلا به كرونا

پژوهشگران هشدار دادند که تعداد بیشتری از بیماران کرونائی بستری در بیمارستان در معرض بیماری مزمن کبدی نادر موسوم به کُلانژیت اسکلروزان هستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، محققان بیمارستان های دانشگاهی لوون بلژیک اخطار می دهند که بیماران کرونایی شدید بستری در بیمارستان گرفتار یک عارضه نادر کبدی شدند که بعنوان کلانژیت اسکلروزان شناخته می شود.
هنوز مشخص نیست که آیا این افزایش ناگهانی در چنین عوارض کبدی می تواند به عفونت نوع خاصی ارتباط داشته باشد یا خیر، اما دانشمندان معتقدند چنین رابطه ای وجود دارد.
در مطالعه بالینی، چهار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ شدید گرفتار عارضه ای شبیه کلانژیت اسکلروزان ثانویه، یک بیماری التهابی کبدی، شدند.
این مطالعه شامل چهار مرد ۴۸ تا ۶۸ ساله بود که طبق گفته محققان به تهویه مکانیکی طولانی مدت، پشتیبانی کلیه و اکسیژناسیون غشای برون وریدی در ۱۲ هفته اول پاندمی در بلژیک نیاز داشتند.
مشخص شده است که کووید ۱۹ شدید می تواند منجر به نارسایی چند عضو شود.
در مطالعه قبلی که توسط محققان پزشکی سوئیس انجام شده بود، افزایش صدمه مجاری صفراوی که منجر به کلانژیت اسکلروزان ثانویه ناشی از کووید ۱۹ در مقایسه با سایر بیماری های مهم شده است، گزارش شد.
تیم تحقیق تغییرات دقیق آنزیم های کبدی مانند آلکالین فسفاتاز، گاما-گلوتامیل ترانسفراز، آلانین ترانس آمیناز و آسپارتات ترانس آمیناز و همینطور بیلی روبین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
به گفته محققان، RNA کروناویروس و پروتئین نوکلئوکپسید در کلانژیوسیت ها و صفرای بیماران مبتلا به ذات الریه کشنده کووید ۱۹ شناسایی شده است که نشان داده است امکان دارد یک اثر سیتوپاتیک مستقیم رخ دهد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.

1400/04/19
11:26:41
0.0 / 5
870
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است