مطالعات نشان می دهد؛

برخی داروهای دیابت خطر آلزایمر را کم می کنند

برخی داروهای دیابت خطر آلزایمر را کم می کنند

به گزارش پاراسول نتایج یک تحقیق نشان داده است افرادی که از برخی داروهای دیابت استفاده می نمایند نشانگرهای زیستی کمتری در ارتباط با آلزایمر داشته و افت شناختی آنها کُندتر است.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعات نشان داد افرادی که از داروهای خاصی برای کاهش قند خون برای دیابت نوع ۲ استفاده می کردند، در مقایسه با افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که از این داروها استفاده نمی کردند و همینطور افراد بدون دیابت آمیلوئید کمتری در مغز داشتند؛ وجود آمیلوئید در مغز نشانگر زیستی بیماری آلزایمر است.
مطالعه جدید همینطور نشان داد افرادی که از این داروها معروف به مهارکننده های dipeptidyl peptidase-۴ استفاده می نمایند، نسبت به افراد دو گروه دیگر، کاهش شناختی کندتری را نشان می دهند.
در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، بدن دیگر به صورت مؤثر از انسولین برای کنترل قند خون استفاده نمی نماید. مهارکننده های دیپپتیدیل پپتیداز -۴، که بعنوان گلیپتین هم شناخته می شوند، می توانند زمانی که سایر داروهای دیابت مؤثر نیستند، تجویز شوند. آنها با کنترل رژیم غذایی و ورزش به کنترل قند خون کمک می کنند.
«فیل هیو لی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یونسی در سئول کره جنوبی، می گوید: «یافته ها نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری آلزایمر هستند که احتمالاً به علت ارتباط سطح بالای قند خون با تجمع بتا آمیلوئید در مغز است.»
وی در ادامه می افزاید: «مطالعه ما نه تنها نشان داد افرادی که از مهار کننده های دیپپتیدیل پپتیداز -۴ برای کاهش سطح قند خون استفاده می کردند، به صورت کلی آمیلوئید کمتری در مغز خود داشتند، بلکه میزان پایین تری را در نواحی مغز درگیر در بیماری آلزایمر نشان داد.»
این مطالعه شامل ۲۸۲ نفر با میانگین سنی ۷۶ سال بود که تا ۶ سال تحت نظر قرار گرفتند. همه آنها مبتلا به علایم پیش بالینی و اولیه آلزایمر تشخیص داده شده بودند. از این گروه، ۷۰ نفر مبتلا به دیابت و تحت درمان با مهارکننده های دیپپتیدیل پپتیداز -۴ بودند، ۷۱ نفر مبتلا به دیابت بودند اما با این داروها تحت درمان قرار نگرفتند و ۱۴۱ نفر هم دیابت نداشتند. همگی در ابتدای مطالعه نمرات مشابهی در آزمون های شناختی داشتند.
شرکت کنندگان برای اندازه گیری میزان آمیلوئید در مغزشان تحت اسکن مغزی قرار گرفتند.
محققان دریافتند افراد دیابتی که از این داروها استفاده می کردند، در مقایسه با افراد دیابتی که از این داروها استفاده نمی کردند و در مقایسه با افرادی که دیابت نداشتند، میزان پلاک آمیلوئید در مغزشان کمتر بود.


منبع:

1400/05/22
12:38:05
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است