مطالعات نشان می دهد؛

اختلال شناختی تا چندین ماه در بازماندگان کووید 19 باقی می ماند

اختلال شناختی تا چندین ماه در بازماندگان کووید 19 باقی می ماند

تحقیقات جدید نشان داده است که مشکلات شناختی تا ماه ها بعد از ابتلای فرد به کووید۱۹ ادامه می یابد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، عارضه اختلال شناختی معروف به «مه مغزی» مشکلی است که به صورت گسترده بعد از ابتلاء به کووید ۱۹ گزارش شده است.
محققان در تحقیق جدید خود به مشکلاتی در ارتباط با حافظه، توجه و پردازش فکر تا چندین ماه بعد در بازماندگان کووید ۱۹ پی بردند.
دکتر «ژاکلین بکر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی آیسان نیویورک، اظهار داشت: «یکی از نقاط قوت اصلی مطالعه ما این بود که معیارهای شناختی قابل اعتماد و معتبری داشتیم.»
در این مطالعه، عملکرد شناختی ۷۴۰ نفر که بین آوریل ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱ از بیماری کووید ۱۹ بهبود یافته بودند، ارزیابی شد. تمامی این افراد تحت درمان بیمارستانی به صورت سرپایی یا بستری در بیمارستان قرار گرفته بودند.
محققان از اقدامات عصب روانشناختی معتبری جهت بررسی میزان توجه، حافظه فعال، سرعت پردازش، عملکرد اجرایی، رمزگذاری حافظه، یادآوری حافظه و تشخیص استفاده کردند.
در ارزیابی، ۲۴ درصد از شرکت کنندگان در یادگیری اطلاعات جدید، به نام رمزگذاری حافظه، مشکل داشتند. یادآوری حافظه، که به بازیابی اطلاعات از قبل آموخته شده اشاره دارد، در ۲۳ درصد از شرکت کنندگان مبتلا به اختلال شده بود و زمان صرف شده برای تکمیل یک کار ذهنی یا سرعت پردازش در ۱۸ درصد کُندتر بود.
محققان اثرات قابل توجهی را در افرادی که در بیمارستان بستری شده بودند نسبت به افرادی که به صورت سرپایی یا در بخش اورژانس تحت درمان قرار گرفتند، مشاهده نمودند. در مقایسه با بیماران سرپایی، افراد بستری در بیمارستان ۲.۸ برابر بیشتر در معرض مشکلات توجه و ۲.۳ برابر بیشتر در معرض مشکلات رمزگذاری حافظه بودند.
آنها همینطور ۱.۸ برابر بیشتر احتمال داشت که مشکلاتی در عملکرد اجرایی داشته باشند، که می تواند بر سایر زمینه های عملکرد شناختی مانند حافظه تاثیر بگذارد. این نتایج یافته های یک مطالعه قبلی را تأیید می کند که نشان داده است شدت بیماری امکان دارد یک عامل تأثیرگذار در بروز اختلال شناختی باشد.
این مطالعه تقریباً ۸ ماه بعد از تشخیص کووید ۱۹، اختلال شناختی را در افراد نشان داد.
دکتر بکر می گوید: «اگرچه پیش از این اختلالات شناختی در افراد مسن به دنبال عفونت های ویروسی و مراقبت های ویژه رخ داده است، اما بروز این اختلال در نمونه نسبتاً جوان، عجیب بود.»


منبع:

1400/08/10
09:11:00
0.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است