چرا واکسن آسترازنکا بعنوان دوز تقویت کننده عرضه نمی شود؟

چرا واکسن آسترازنکا بعنوان دوز تقویت کننده عرضه نمی شود؟

به گزارش پاراسول خراسان رضوی هم اکنون از واکسن های مدرنا، فایزر و برخی واکسن های دیگر برای دوز تقویت کننده در کشورهای مختلف استفاده می شود، اما چرا واکسن آسترازنکا در این گروه جایگاهی دارد.


به نقل از نیوز، دوز تقویت کننده، با هدف ایجاد حفاظت بیشتر به افرادی که به صورت کامل با واکسن ویروس کرونا واکسینه شده اند به علت ادامه جهش و گسترش این ویروس در سرتاسر جهان عرضه می شود این افراد شامل مراقبین بهداشت، کارکنان مراکز سلامت، افراد دارای نقص ایمنی و افراد بالاتر از۵۰ سال هستند.
اما واکسن آسترازنکا آکسفورد که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی انگلیسی-سوئدی آسترازنکا ساخته شده است بعنوان دوز تقویت کننده عرضه نمی گردد. ازاین رو افرادی که با این واکسن واکسینه شده اند چه سرنوشتی دارند؟
واکسن تقویت کننده چیست؟
واکسن های تقویت کننده کووید برای عرضه حفاظت بیشتر در مقابل ویروس کرونا ۶ ماه بعد از تزریق دومین دوز واکسن استفاده می شود.
میزان تزریق واکسن تقویت کننده بر مبنای دستورالعمل شرکت سازنده واکسن یک و یا نیم دوز است و در بعضی کشورها به همراه واکسن آنفلوآنزا به افراد حائز شرایط تزریق می شود.
چرا از واکسن آسترازنکا بعنوان دوز تقویت کننده استفاده نمی شود؟
در حالیکه آسترازنکا یکی از سه واکسن عرضه شده به بریتانیایی ها در طول برنامه واکسیناسیون کووید بود، این واکسن جزو واکسن هایی نیست که معمولاً برای دوز تقویت کننده استفاده می شوند؛ علت این است که واکسن آسترازنکا واکسن mRNA نیست.
به صورت معمول، واکسن آنفلوآنزا و خیلی از واکسن های مشابهی که دریافت می نماییم، با تزریق میکروب ضعیف شده یا بخش هایی از ویروس به بدن ما برای تحریک و تقویت پاسخ ایمنی استفاده می شوند اما واکسن های mRNA یا واکسن های RNA پیام رسان واکسن هایی هستند که به بدن ما دستور می دهند تا پروتئین اسپایک سارس-کوو-۲ را بازتولید کند و آنرا از راه پاسخ ایمنی مستقیم تجزیه کند.
این نوع واکسن ها سال ها در آزمایش هایی برای درمان سرطان و انواع راهکارهای بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته اند اما نخستین بار است که این نوع فناوری برای واکسن های کووید فایزر و مدرنا استفاده و به صورت کامل آزمایش شده است و این شرکت ها مجوز استفاده دریافت کرده اند.
چه افرادی می توانند از واکسن آسترازنکا بعنوان دوز تقویت کننده استفاده کنند؟
دولت بریتانیا اعلام نموده است هرچند که واکسن فایزر و مدرنا بعنوان تقویت کننده تزریق می شود، اما از واکسن آسترازنکا میتوان بعنوان دوز تقویت کننده برای افرادی بهره برد که به واکسن های فایزر و مدرنا یا به صورت کلی واکسن هایی با فناوری mRNA حساسیت دارند.
همینطور برای افرادی که قبلا دو دوز واکسن کووید آسترازنکا دریافت کرده باشند امکان دارد واکسن آسترازنکا استفاده گردد.1400/08/27
14:35:41
0.0 / 5
103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است