در گفت وگو با پاراسول تشریح شد

توقف روند نزولی کرونا در کشور

توقف روند نزولی کرونا در کشور

به گزارش پاراسول، یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه هم اکنون از قله موج هفتم عبور کرده ایم، اظهار داشت: با اینحال ممکنست قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تا حالا در کشور ما دو قله داشته، سه قله ای کند؛ البته در این زمینه نمی توان اظهارنظر قطعی داشت.دکتر مسعود یونسیان در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: از حدود ۱۶ الی ۱۷ روز پیش روند موارد جدید بیماری در کشور نزولی شده بود، اما طی هفته اخیر این روند نزولی متوقف شده و همچنان نگرانی هایی به علت مسافرت ها و جابجایی های جمعیتی در روزهای اخیر وجود دارد که البته هنوز برای مشاهده اثر آن زود است؛ حداقل باید از هر مداخله ای دو هفته بگذرد تا بتوانیم اثر آنرا بر روی روند بیماری مشاهده نماییم.
نگرانی از صعود مجدد کرونا در کشور
وی با اشاره به اینکه کاهش شهرهای قرمز در گزارش وزارت بهداشت وجود داشت و موارد سرپایی و بستری نزولی بوده است، اظهار داشت: با این وجود نگرانی اینست که سایر کشورها شامل بحرین، عراق، بلغارستان و... همه پس از نزولی شدن، پس از مدتی باردیگر صعودی شدند. حتی در بعضی کشورها پس از افول موج BA۵ هم روندی صعودی را تجربه کردند. ازاین رو همچنان چنین نگرانی هایی وجود دارد.
امیکرون در کشور سه قله ای می شود؟
یونسیان با اشاره به اینکه هنوز نمی توان در رابطه با شرایط و روند بیماری در کشور به صورت قطعی اظهار نظر کرد، افزود: هم اکنون از قله موج هفتم عبور کرده ایم، با این وجود امکان دارد قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تابحال در کشور ما دو قله داشته، سه قله ای کند. البته در اینباره نمی توان اظهارنظر قطعی داشت. ازاین رو نمی توان اظهار داشت که آیا امکان دارد قله دیگری هم ایجاد شود و واریانت اُمیکرون را که تابحال در کشور ما دو قله داشته، سه قله ای کند یا خیر؟. در اینباره هنوز نمی توان اظهارنظر قطعی کرد که آیا با گذر از این قله، آیا روند نزولی ادامه خواهد یافت یا این که قله دیگری هم در راهست.

وی اظهار داشت: قله اول ما در موج اول با اُمیکرون رخ داد، قله دوم با انتشار BA۵ رخ داد و حالا امکان دارد برحسب شرایط شامل جابجایی های جمعیتی، رفتارهای جمعیتی و میزان رعایت پروتکل ها قله سومی هم در پیش داشته باشیم که باید دید در آینده چه می شود. ازاین رو باتوجه به این که بروز قله های بیماری تابع دو عامل اصلی هستند؛ یکی تغییرات ژنتیکی ویروس و یکی تغییر رفتار جامعه، ما هنوز نمی توانیم احتمال بروز قله سوم را منتفی بدانیم. مردم هم باید نسبت به این مورد حساس باشند تا زمانیکه تعداد موارد جدیدمان به کف برسد. هنوز به جهت اینکه بگوییم موج هفتم کرونا در کشور تمام شده، زود است.

یونسیان ضمن اشاره به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، اظهار داشت: رعایت پروتکلهای بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و رعایت تهویه خیلی مهم است و زمانیکه رعایت این موارد کاهش پیدا کند، روند افزایشی بیماری بازمی گردد. باید زمانی نفس راحتی بکشیم که به اطمینان قابل توجهی رسیده باشیم. زمانیکه احتمال بازگشت روند افزایشی خیلی ناچیز باشد، می توانیم سخت گیری هایمان را کاهش دهیم، اما هم اکنون برای این کار زود است.

وی تصریح کرد: بنابراین با این که هم اکنون از قله موج BA۵ عبور کردیم، اما نمی توانیم بگوییم که موج هفتم به صورت کامل تمام شده و همه چیز به حالت عادی بازگردد، هر لحظه امکان دارد با تغییر رفتار، روند صعودی داشته و قله دیگری را هم تجربه نماییم.

یونسیان در رابطه با نحوه برگزاری ایمن مراسم اربعین در شرایط فعلی بیماری در عراق و همینطور کشورمان ضمن تاکید بر ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تمام تجمعات در شرایط پاندمی، اظهار داشت: عمده راهپیمایی در فضای باز برگزار می گردد و بحث رعایت نکات بهداشتی در وسایل حمل و نقل و... باید رعایت شود.

وی تصریح کرد: شرطی که برای رفتن به عراق در اربعین در خصوص تزریق دزهای واکسن کرونا گذاشته شده، شرط خوبی است و اگر این شرط را جدی بگیریم و اعلام نماییم که حتما دو هفته از تزریق دز آخر گذشته باشد، خیلی می تواند به ما کمک نماید، بخصوص اگر در کنار استفاده از ماسک و رعایت تهویه در فضاهای بسته باشد. ازاین رو باید با رعایت این شرایط ریسک را به حداقل برسانیم.

منبع:

1401/05/25
10:17:34
0.0 / 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است