مطالعات نشان می دهد؛

مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها با احتمال مبتلا شدن به کولیت روده مرتبط می باشد

مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها با احتمال مبتلا شدن به کولیت روده مرتبط می باشد

به گزارش پاراسول، تحقیقات جدید نشان داده است که استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها امکان دارد سبب بیماری التهابی روده شود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نتایج یک تحقیق نشان داد در بین افراد ۴۰ سال به بالا، مصرف آنتی بیوتیک ها امکان دارد خطر بیماری های روده مانند کرون و کولیت اولسراتیو را برای یک تا دو سال بعد از مصرف بالا برند. و بیشترین خطر در ارتباط با دو دسته از آنتی بیوتیک ها بود؛ نیترویمیدازول ها و فلوروکینولون ها که اغلب برای درمان عفونت های روده استفاده می شوند.
محققان می گویند این داروها به صورت بی رویه همه باکتری ها را هدف قرار می دهند، نه فقط باکتری هایی که سبب بیماری می شوند.
دکتر «آدام فای»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نیویورک، اظهار داشت: «آنتی بیوتیک ها امکان دارد از راه تغییر میکروبیوم منجر به بیماری التهابی روده شوند.»
برای کاهش خطر ابتلاء به بیماری التهابی روده، فای سفارش می کند از آنتی بیوتیک ها فقط در صورت نیاز استفاده کنید و نه برای بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا یا سایر بیماری های تنفسی و گوارشی.
فای اخطار داد: «استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک ها می تواند تعادل باکتریایی روده به نام میکروبیوم را با عواقب جدی تغییر دهد.»
محققان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸، بیشتر از ۳۶۰۰۰ نفر مبتلا به کولیت اولسراتیو و نزدیک به ۱۷۰۰۰ نفر مبتلا به بیماری کرون را بررسی کردند.
تیم تحقیق دریافت که در میان افرادی که آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، افراد بین ۱۰ تا ۴۰ سال ۲۸ درصد بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری التهابی روده بودند، و ۴۸ درصد از افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله و ۴۷ درصد از افراد بالای ۶۰ سال در معرض خطر این بیماری بودند.
خطر ابتلاء به بیماری کرون کمی بیشتر از کولیت اولسراتیو بود: ۴۰ درصد در میان افراد ۱۰ تا ۴۰ ساله؛ ۶۲ درصد در میان افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله؛ و ۵۱ درصد در بین افراد ۶۰ سال به بالا.
محققان خاطرنشان کردند که این خطر با هر دوره مصرف آنتی بیوتیک افزایش خواهد یافت.
افرادی که پنج دوره یا بیشتر آنتی بیوتیک مصرف کردند، بالاترین خطر ابتلاء به بیمای های التهابی روده را داشتند: برای افراد ۱۰ تا ۴۰ سال، خطر ۶۹ درصد افزایش پیدا کرد. برای افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال دو برابر شد و برای افراد ۶۰ سال به بالا ۹۵ درصد بیشتر بود.


منبع:

1401/11/01
12:32:30
0.0 / 5
69
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است