محققان فنلاندی پی بردند؛

اختلال دوقطبی خطر مرگ زودهنگام را ۶ برابر بالا می برد

اختلال دوقطبی خطر مرگ زودهنگام را ۶ برابر بالا می برد

به گزارش پاراسول، بر مبنای تحقیقات جدید، افرادی که مبتلا به اختلال دوقطبی هستند، امکان دارد در معرض خطر مرگ زودهنگام باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان فنلاندی می گویند که این ارتباط به علت تلفیقی از دلایل خارجی مانند خودکشی، تصادفات و خشونت و مشکلات جسمی است که مشروبات الکلی نقش مهمی در این امر دارد.
بر اساس این مطالعه، مداخلات هدفمند در مورد سو مصرف مواد مخدر احتمالا مرگ های زودرس را به علت عوامل خارجی و فیزیکی می کاهد.
«تاپیو پالیاروی»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان نیووانیمی فنلاند، اظهار داشت: «پیشگیری از خودکشی یک اولویت است و آگاهی بهتر از خطر مصرف مواد و سایر مواد افیونی ضروریست.»
این مطالعه شامل بیشتر از ۴۷۰۰۰ فنلاندی بین ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به اختلال دوقطبی بود.
محققان دریافتند اختلال دوقطبی با افزایش شش برابری خطر مرگ زودهنگام ناشی از دلایل خارجی مرتبط می باشد. خطر مرگ ناشی از بیماری جسمی در این گروه دو برابر بود.
در مجموع، حدود ۷ درصد یا ۳۳۰۰ نفر از افرادی که در این مطالعه شرکت نمودند در طول دوره پیگیری، که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ طول کشید، جان خویش را از دست دادند.
میانگین سنی هنگام مرگ ۵۰ سال بود. بیماری جسمی عامل ۶۱ درصد مرگ و میرها و دلایل خارجی عامل ۳۹ درصد مرگ ها بود.
برای کسانی که مرگ آنها به بیماری جسمی نسبت داده شده است، ۲۹٪ ناشی از مصرف الکل؛ ۲۷ درصد به علت بیماری قلبی و سکته مغزی؛ ۲۲ درصد به خاطر سرطان؛ ۴ درصد به خاطر بیماری های تنفسی؛ ۲ درصد به علت دیابت و ۱ درصد به خاطر اختلالات رفتاری در رابطه با سو مصرف مواد دیگر بود. ۱۵ درصد باقی مانده ناشی از دلایل دیگر بودند.
بیشتر مرگ های ناشی از دلایل خارجی (۵۸%) به خاطر خودکشی و تقریبا نیمی از آنها (۴۸%) ناشی از مصرف بیش از اندازه داروهای تجویز شده برای سلامت روان بوده است.منبع:

1402/05/03
07:36:27
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است