تحقیق جدید نشان می دهد؛

تاثیر مستقیم کووید ۱۹ بر عروق کرونر قلب

تاثیر مستقیم کووید ۱۹ بر عروق کرونر قلب

پاراسول: تحقیقات جدید نشان میدهد که ویروس کرونا می تواند مستقیماً شریان های کرونری را آلوده کند و پلاک های چربی درون آنها را ملتهب کند که خطر بیماری قلبی و سکته را بیشتر می کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، از همان روزهای اولیه پاندمی مشخص شد افرادی که کووید ۱۹ داشتند تا یک سال بعد از ابتلاء با افزایش خطر بیماری قلبی عروقی یا سکته مغزی روبرو بودند.
در حالی که پژوهشگران بر روی افراد مسن دارای پلاک های چربی در عروق خونی که در اثر کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادند، تمرکز کردند، این یافته ها می تواند نتایج گسترده تری برای هر کسی که به این ویروس مبتلا می شود داشته باشد.
تحقیقات قبلی نشان داده بود که کووید ۱۹ می تواند بطور مستقیم بافت هایی مانند مغز و ریه ها را آلوده کند.
هنگامی که ویروس به سلول ها می رسد، پژوهشگران می دانستند که سیستم ایمنی سلول های سفید خونی به نام ماکروفاژها را برای مساعدت با پاکسازی ویروس ارسال می کند.
این ماکروفاژها همین طور به حذف کلسترول در شریان ها کمک می کنند. اما بگفته نویسندگان مطالعه، هنگامی که ماکروفاژها با کلسترول بیش از اندازه بارگیری می شوند، به نوع خاصی از سلول به نام سلول های فوم تبدیل می شوند.
دکتر «کیارا جیانارلی»، نویسنده ارشد از دانشگاه نیویورک، توضیح داد: «محققان این نظریه را مطرح نمودند که اگر کروناویروس بتواند سلول های شریانی را آلوده کند، ماکروفاژها ممکنست التهاب را در پلاک موجود بالا برند.»
محققان این نظریه را با بافتی از شریان های کرونر و پلاک افرادی که بر اثر کووید ۱۹ جان باختند، آزمایش کردند. آنها توانستند تأیید کنند که ویروس در آن بافت ها وجود دارد.
یافته ها نشان داد که ویروس ماکروفاژها را با سرعت بیشتری نسبت به سایر سلول های شریانی آلوده می کند.
این تیم گزارش داد که این سلول های فوم ممکنست به عنوان یک مخزن ویروس در پلاک آترواسکلروتیک عمل کنند. عفونت کووید ۱۹ در افرادی که پلاک بیشتری دارند می تواند شدیدتر یا پایدارتر باشد.

1402/07/19
08:30:29
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است