محققان توصیه می كنند؛

تای چی به سالمندان در مقابله با زوال شناختی خفیف کمک می کند

تای چی به سالمندان در مقابله با زوال شناختی خفیف کمک می کند

پاراسول: یک کارآزمایی بالینی جدید نشان میدهد که هنر باستانی تای چی، ممکنست به افراد مسن کمک نماید تا زوال خفیف قدرت مغز را معکوس کنند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند که کلاس های تای چی به افراد مسن کمک می نماید تا مشکلات خفیف خودرا در حوزه شناخت (حافظه و مهارت های تفکر) بهبود بخشند.
اما در صورتیکه تای چی مؤثر بود، این مطالعه نشان داد که یک نسخه «به لحاظ شناختی تقویت شده» این ورزش که چالش های ذهنی را به آن اضافه می کند، حتی بهتر عمل می کند.
تای چی یک تمرین سنتی چینی است که حرکت آهسته و حالت های فیزیکی را با تنفس کنترل شده ترکیب می کند. این روش به عنوان یک مراقبه متحرک به انجام می رسد و مطالعات در طول سال ها نشان داده است که می تواند به افراد مسن کمک نماید تا تعادل خودرا بهبود بخشند و خطر سقوط را کاهش دهند.
«پیتر هارمر»، محقق ارشد از دانشگاه ویلامت ایالت اورگن، اظهار داشت: «شواهدی وجود دارد که نشان میدهد تای چی می تواند به افراد مسن کمک نماید تا قدرت شناختی خودرا تقویت نمایند.»
تیم او می خواست اثرات افزودن چالش های ذهنی خاص به تمرین تای چی را آزمایش کند؛ مطالعات اخیر نشان میدهد ورزش فیزیکی و ذهنی با هم بهتر از هر یک به تنهایی عمل می کنند.
تیم تحقیق ۳۱۸ سالمند را که یا متوجه زوال حافظه خود شده بودند یا نشانه هایی از اختلال شناختی خفیف داشتند، به کار گرفتند. اختلال شناختی خفیف به مشکلات حافظه، قضاوت و سایر توانایی های ذهنی اشاره دارد که شدید نیستند- اما ممکنست در بعضی موارد به زوال عقل منجر شوند.
شرکت کنندگان بطور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند: گروهی که کلاس استاندارد تای چی را گذراند. گروهی که نسخه بهبود یافته شناختی را در اختیار گرفت. و گروهی که کلاس تمرینات کششی را گذراند. هر سه گروه دو بار در هفته به مدت یک ساعت، در مدت شش ماه این تمارین را انجام دادند.
در پایان، تیم هارمر دریافت تای چی پیشرفته موفق تر بود. بطور متوسط، افراد مسن این گروه، نمرات شأن در یک آزمون استاندارد شناخت کلی ۳.۱ امتیاز بهبود یافت- در مقابل ۱.۷ امتیاز در گروه استاندارد تای چی. گروه کششی تغییر مدلول داری نشان نداد.
یافته ها با این ایده مطابقت دارد که تحریک مهارت های شناختی سالمندان به روش های مختلف ممکنست برای معکوس کردن زوال شناختی مؤثر باشد.


منبع:

1402/08/16
09:42:52
5.0 / 5
174
تگهای خبر: پژوهشگر , حافظه , سالم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است