محققان كانادایی پی بردند؛

دیابت خطر مبتلا شدن به سرطان پانکراس را زیاد می کند

دیابت خطر مبتلا شدن به سرطان پانکراس را زیاد می کند

به گزارش پاراسول، تحقیقات جدید نشان داده است که به نظر می آید دیابت خطر مبتلا شدن به سرطان پانکراس (لوزالمعده) را زیاد می کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در این مطالعه، دانشمندان دریافتند که سطوح بیش از اندازه انسولین سبب تحریک بیش از اندازه سلول های آسینار پانکراس می شود که شیره گوارشی تولید می کنند. این تحریک بیش از اندازه سبب التهاب می شود و این سلول ها را به سلول های پیش سرطانی تبدیل می کند.
«جیمز جانسون»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا، اظهار داشت: «در کنار افزایش سریع چاقی و دیابت نوع ۲، ما شاهد افزایش اخطار دهنده میزان ابتلاء به سرطان پانکراس هم هستیم.»
جانسون در ادامه اضافه کرد: «این یافته ها به ما کمک می نماید بفهمیم که چگونه این اتفاق می افتد، و اهمیت حفظ سطح انسولین را در یک محدوده سالم نشان می دهد، که با رژیم غذایی، ورزش و در بعضی موارد داروها قابل تحقق است.»
این مطالعه بر روی آدنوکارسینوم مجرای پانکراس (PDAC)، شایع ترین نوع سرطان پانکراس، متمرکز بود. این نوع بسیار تهاجمی با نرخ بقای پنج ساله کمتر از ۱۰٪ است. انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰، PDAC دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان باشد.
مطالعه جدید نقش انسولین و گیرنده های آنرا در خطر ابتلاء به سرطان پانکراس روشن می کند.
جانسون اظهار داشت: «ما دریافتیم که هیپرانسولینمی [سطوح بالای انسولین] به صورت مستقیم در شروع سرطان پانکراس از راه گیرنده های انسولین در سلول های آسینار نقش دارد. این مکانیسم شامل افزایش تولید آنزیم های گوارشی است که منجر به افزایش التهاب پانکراس می شود.»
دانستن این مورد امکان دارد به راهنمایی استراتژی های جدید جلوگیری از سرطان کمک نماید، و همینطور امکان دارد منجر به درمان هایی شود که گیرنده های انسولین را در سلول های آسینار هدف قرار می دهند.
او در ادامه اضافه کرد: «این تحقیق همینطور می تواند راه را برای درمان های هدفمندی که گیرنده های انسولین را تعدیل می کنند تا از پیشرفت سرطان لوزالمعده جلوگیری کرده یا کُند نماید، هموار کند.»
به گفته نویسندگان، این یافته ها امکان دارد پیامدهایی برای سایر سرطان های در رابطه با چاقی و دیابت نوع ۲ هم داشته باشد.

1402/08/21
09:09:01
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است