محققان سوئدی می گویند؛

افراد دارای تحصیلات بالاتر كمتر مبتلا به آلزایمر می شوند

افراد دارای تحصیلات بالاتر كمتر مبتلا به آلزایمر می شوند

پاراسول: طبق ادعای یك مطالعه جدید، افراد با تحصیلات بالاتر كمتر در معرض مبتلا شدن به آلزایمر قرار دارند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان موسسه كارولینسكا سوئد با استفاده از اطلاعات ژنتیكی به شواهد جدیدی دست یافتند كه نشان داده است تحصیلات بالاتر ارتباط قوی ای با كاهش ریسك بیماری آلزایمر دارد.
اگر یك ژن دارای تاثیر خاص بر فاكتور پرخطر با بیماری هم مرتبط باشد، مشخص می گردد كه فاكتور پرخطر علت آن بیماری است.
محققان با استفاده از «شیوه تصادفی سازی مندلیان» به ارزیابی این مورد پرداختند كه ایا تحصیلات و سبك زندگی متفاوت و فاكتورهای پرخطر عروقی با بیماری آلزایمر مرتبط هستند.
شیوه تصادفی سازی مندلیان، متدی است كه در آن از اطلاعات ژنتیكی برای عرضه استنباط های علّی بین فاكتورهای پرخطر احتمالی و بیماری استفاده می گردد.
این بررسی شامل بیش از ۹۰۰ گونه ژنتیكی بود كه قبلا مشخص شده بود با فاكتورهای پرخطر مرتبط هستند.
مقایسه این گونه های ژنتیكی بین ۱۷ هزار بیمار مبتلا به آلزایمر و ۳۷ هزار فرد سالم بعنوان گروه كنترل، رابطه قوی گونه های ژنتیكی را كه پیش بینی كننده تحصیلات است آشكار ساخت.
سوزانا لارسون، سرپرست تیم تحقیق، در باره این نتایج می گوید: «این یافته ها قوی ترین شواهد را نشان داده است كه كسب تحصیلات بالاتر با كاهش ریسك بیماری آلزایمر مرتبط می باشد. از اینرو ارتقاء تحصیلات به شكل قابل توجهی باعث كاهش شمار افراد مبتلا به این بیماری می گردد. »
به گفته محققان، یك توضیح احتمالی این رابطه مربوط به "ذخیره شناختی" است كه به توانایی بكارگیری و استفاده از شبكه های جایگزین مغز و یا ساختارهایی كه به طور معمول برای تعدیل پیری مغز استفاده نمی شوند اشاره می كند.
به گفته لارسون، «تحصیلات به بهبود شبكه های مغز كمك كرده و بدین ترتیب این ذخایر شناختی افزایش می یابند. »

1396/09/20
01:55:54
5.0 / 5
4580
تگهای خبر: بیماری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است