وزیر بهداشت عنوان كرد؛

نامهربانی بانك های داخلی با حوزه سلامت، سایه دولتی ها بر صنعت دارو

نامهربانی بانك های داخلی با حوزه سلامت، سایه دولتی ها بر صنعت دارو

پاراسول: وزیر بهداشت، اظهار داشت: بانك های داخلی با ما نامهربان هستند اما خارجی ها تسهیلاتی را فراهم می كنند كه به نظر می رسد بخش خصوصی بتواند از آنها استفاده نماید.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، دكتر سیدحسن هاشمی روز یكشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه با اتاق بازرگانی تهران، اظهارداشت: در حوزه بهداشت و درمان در بخش خصوصی نگاه متفاوتی داشتیم و تلاش های زیادی انجام دادیم كه در بخشی از آن موفق و در بخشی موفق نبوده ایم.
وی با عنوان این مطلب كه تغییر نگاه سنتی در خصوص اینكه عرضه دهنده خدمت دولت می باشد، زمان می برد، اضافه كرد: موانع و مشكلات قانونی هم وجود دارد و به نظر می رسد تا سیاستمداران و قانونگذاران به این باور نرسند، همچنان مشكلات وجود دارد و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش سلامت نگرانی دارد.
وزیر بهداشت با اشاره به این مطلب كه محدودیت هایی در این بخش وجود دارد كه شاید در بخش های دیگر وجود نداشته باشد، تصریح كرد: دولت باید فقط سیاستگذار و خریدار خدمت باشد.
وی اضافه كرد: وزارت بهداشت حدودا در بخشی از حوزه ها موفق به خرید خدمت شده مثلا در مورد تجهیزات سرمایه ای مدت ها است كه خرید نمی كند بلكه خرید خدمت می كند.
هاشمی ادامه داد: در حوزه بهداشت بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در بخش خصوصی به خدمت گرفته شدند اما در حوزه دارو همچنان دولتی ها و شبهه دولتی ها حضور پررنگی دارند و شاید یكی از دلایل عدم به روزرسانی صنعت دارویی كشور است. وی اضافه كرد: در دنیا بالاترین سرمایه گذاری در بخش سلامت است و گردش اقتصادی این بخش از نفت و گاز فعال تر است. اما، در ایران تصور می گردد اگر تمام كارها را دولت انجام دهد و تصدی گری هم دست دولت باشد و همه خدمات را دولت عرضه نماید، به نفع مردم است، در صورتی كه چنین نیست، زیرا هم كیفیت خدمات كاسته می شود و هم هزینه ها افزایش خواهد داشت. هاشمی به وجود بیمه های مختلف غیر دولتی اشاره نمود و اظهار داشت: در صورتی كه این بیمه ها واقعا كاركرد بیمه ای داشته باشند خوب است نه اینكه صندوق های بیمه پول نداشته باشند. وی اظهارداشت: انصافا در طول دو سه دهه اخیر در بخش بهداشت و درمان خوب كار شده و در مقایسه با كشورهایی مانند روسیه و آفریقای جنوبی در حوزه دارو و دیگر حوزه ها اقدامات خوبی انجام شده و به رغم تحریم ها توانسته ایم خوب پیش برویم. وزیر بهداشت با بیان این مطلب كه در طول ۴ سال اخیر حدودا هر سال بالغ بر ۲۰ قلم دارو روانه بازار شده است، اضافه كرد: به تازگی با خط های اعتباری و اعتباراتی كه طرف های خارجی پس از برجام فراهم كردند، فرصتی برای سرمایه گذاری های مشترك بوجود آمده است. هاشمی در عین حال اظهار داشت: متاسفانه بانك های داخلی در این حوزه نامهربان هستند اما خارجی ها مثل كره، چین و ایتالیا تسهیلاتی را فراهم می كنند كه به نظر می رسد بخش خصوصی بتواند از آنها استفاده نماید.

1396/10/26
20:15:44
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است