یافته محققان سوئدی؛

ارتباط ضربه به سر و زوال عقل در سنین بالاتر

ارتباط ضربه به سر و زوال عقل در سنین بالاتر

پاراسول: یافته های جدید مطالعاتی نشان داده است ضربه جدی به سر ممكن است خطر زوال عقل را در دهه های بعد عمر افزایش دهد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، تحقیقات نشان داده اند صدمه شدید به سر نظیر ضربه در حین ورزش یا تصادف با وسیله نقلیه با ریسك كوتاه مدت زوال عقل مرتبط می باشد. اما تحقیق جدید نشان داده است این ریسك تا سال های متمادی و حتی تا چندین دهه بعد ادامه خواهد داشت.
«پیتر نورداستروم»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یوما سوئد، در این باره می گوید: «ارتباط بین ضربه به سر و احتمال خطر زوال عقل تا بیش از ۳۰ سال پس از ضربه به سر وجود دارد.»
این مطالعه گسترده با بیش از ۳.۳ میلیون نفر از جمعیت سوئد از سال ۲۰۰۵ شروع شد و سن افراد ۵۵ سال به بالا بود.
محققان دریافتند بیش از ۱۶۴ هزار نفر از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۱۲ دچار ضربه مغزی جدی شده بودند. همینطور آنها دریافتند بیش از ۱۳۶ هزار نفر در طول دوره مطالعه مبتلا به زوال عقل شده بودند. محققان هر یك از این افراد را با افراد سالم حاضر در گروه كنترل مقایسه كردند.
یافته ها نشان داد خطر زوال عقل در نخستین سال پس از ضربه به سر حدود چهار تا شش برابر بود. این خطر به سرعت كاسته می شود، اما هیچگاه به حالت عادی بازنمی گردد. حتی ۳۰ سال پس از صدمه به سر احتمال زوال عقل ۲۵ درصد بالاتر بود.

1396/11/30
13:56:35
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است