محققان ایتالیایی می گویند؛

كاهش شنوایی نشانه اختلال حافظه در بعضی افراد

كاهش شنوایی نشانه اختلال حافظه در بعضی افراد

پاراسول: به قول محققان، افراد مسن مبتلا به نوع خاصی از كاهش شنوایی به احتمال زیاد دارای زوال حافظه و مشكلات فكری موسوم به اختلال شناختی خفیف هم خواهند بود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، این مطالعه بر روی افراد سالمندی انجام شد كه در قسمت گوش میانی و عملكرد عصب شنوایی شان مشكل داشته كه منجر به كاهش شنوایی یا ناشنوایی در آنها شده بود.
همچنین به مشكلات كاهش شنوایی مركزی در رابطه با توانایی مغز در پردازش صدا هم پرداخته شد كه در این حالت فرد عنوان می كرد "می توانم بشنوم اما متوجه نمی شود".
محققان دریافتند افراد مبتلا به كاهش شنوایی مركزی در مقایسه با افراد بدون چنین مشكلی، دو برابر بیشتر مبتلا به اختلال شناختی خفیف بودند.
«رادالفو ساردون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه باری ایتالیا، در این باره می گوید: «این نتایج مقدماتی مبین این مطلب است كه ناشنوایی مركزی دارای روند زوال مشترك در عملكرد سلول های مغزی هستند كه در زمان مبتلا شدن به زوال شناختی روی می دهد.»
به گفته وی، «این مشكل در رابطه با ادراك است. آزمایشات درك صدا باید در افراد بالای ۶۵ سال و همینطور افراد مبتلا به اختلال شناختی صورت گیرد.»
ناشنوایی و كاهش شنوایی از شایع ترین ناتوانی ها در افراد مسن است كه بر حدود یك سوم افراد بالای ۶۵ سال تاثیر می گذارد.
این مطالعه شامل ۱۶۰۴ شركت كننده در جنوب ایتالیا و با میانگین سنی ۷۵ سال بود كه مهارت های شنوایی، تفكر و حافظه شان آزمایش شد.
از بین این شركت كنندگان ۲۶ درصد مبتلا به افت شنوایی محیطی و ۱۲ درصد مبتلا به افت شنوایی مركزی و ۳۳ درصد مبتلا به اختلال شناختی خفیف بودند.
از بین ۱۹۲ فرد مبتلا به افت شنوایی مركزی، ۱۴۴ نفر یا ۷۵ درصد آنها مبتلا به اختلال شناختی خفیف هم بودند.
در مقابل، افراد مبتلا به افت شنوایی پیرامونی در مقایسه با افراد بدون مشكل شنوایی، از احتمال بالاتر مبتلا شدن به زوال شناختی برخوردار نبودند.

1396/12/15
13:56:22
5.0 / 5
5165
تگهای خبر: حافظه , شنوایی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است