معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران خبر داد

آغاز طرح حذف دفترچه بیمه سلامت در بیمارستان ها، پذیرش بیمار با كد ملی در ۴ استان

آغاز طرح حذف دفترچه بیمه سلامت در بیمارستان ها، پذیرش بیمار با كد ملی در ۴ استان

پاراسول: معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران از اجرایی شدن طرح استحقاق درمان تا سه ماهه دوم سال جاری در كل كشور اطلاع داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی ادیانی، با اشاره به آغاز طرح حذف دفترچه ها و الكترونیكی شدن خدمات بیمه سلامت در چهار استان كشور، اظهار داشت: الكترونیك شدن خدمات یكی از ۹ گام عملیاتی بیمه سلامت در سال ۹۷ است كه اجرای كامل و تداوم این طرح در فازهای بعد به استانداردسازی، كاهش هزینه ها، تسریع امور و رضایت مندی بیماران و بیمه شدگان كمك شایانی خواهد نمود.
وی ادامه داد: در گام نخست اجرای طرح، هنگام پذیرش بیمار در بخش های بستری موقت یا دائم، اجبار به عرضه دفترچه بیمه سلامت حذف شده و پذیرش بیمار صرفا با بیان كد ملی وی انجام می گردد. بر این اساس، با استفاده از اپلیكیشن ها و سیستم های الكترونیكی، اطلاعات پزشكی بیمار شناسایی می گردد و كارشناسان بیمه اطلاعات بیمه گری را بررسی و استحقاق بیمار را برای دریافت خدمات درمانی به صورت آنلاین و الكترونیكی بررسی و تأیید می كنند. در ادامه هم یك كد ۱۶ رقمی در اسناد مربوط به بستری بیمار درج می گردد كه برای پیگیری های مالی بعدی قابل عرضه به بیمه خواهد بود.
ادیانی اضافه كرد: اگرچه در فاز نخست این طرح در مراحل پس از پذیرش اولیه (از جمله در هنگام ترخیص و همینطور در بخش هایی غیر از بستری)، همچنان عرضه دفترچه كاغذی ضروری می باشد، اما این طرح در فازهای بعد به بخش های دیگر و همینطور تمامی مراحل درمان تا ترخیص بیمار خواهد رسید و در نهایت چاپ دفترچه ها هم به صورت كامل منتفی می گردد و پرونده های پزشكی و بیمه ای بیماران هم در قالب یك بسته كاملا الكترونیكی عرضه خواهد شد.
ادیانی به رفع هم پوشانی ها هم اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح بعنوان یكی از ابعاد طرح استحقاق درمان است. از آنجائیكه هم اكنون تعداد جمعیت بیمه های هم پوشان در كشور قابل ملاحظه است، طرح استحقاق درمان حل این مسئله را هم در نظر گرفته است؛ بر این اساس بیمارانی كه چند دفترچه ای هستند تعیین تكلیف شده تا با كمترین هزینه ها، كارآمدترین خدمات بیمه ای به افراد مستحق و نیازمند عرضه شود.
معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاكید بر اینكه تا سه ماهه دوم سال جاری، طرح استحقاق درمان در كل كشور اجرا خواهد شد، اظهار داشت: فاز نخست طرح در استان های فارس، مازندران، كرمان و البرز رونمایی شده است.
بنابر اعلام اداره كل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران، ادیانی دسترسی به سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) را از دیگر طرح ها به منظور هم افزایی با طرح های دیگر این سازمان دانست و اضافه كرد: این طرح حذف خیلی از اسناد كاغذی را به دنبال داشته و در فازهای بعدی در كنار مبحث راهنمای طبابت بالینی (گایدلاین ها) می توانند سیستم سلامت ما را به سطح كشورهای پیشرفته ی دنیا برساند.1397/01/18
14:28:23
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: پزشك , خدمات , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است