مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام كرد

ارائه خدمات بیمه سلامت در بیمارستان ها با كد ملی، حذف دفترچه بیمه در ۱۲۸ بیمارستان دولتی

ارائه خدمات بیمه سلامت در بیمارستان ها با كد ملی، حذف دفترچه بیمه در ۱۲۸ بیمارستان دولتی

پاراسول: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت مهم ترین برنامه های این سازمان در سال ۹۷ را شرح داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در نشست خبری سازمان بیمه سلامت با اشاره به شعار هفته سلامت در خصوص پوشش همگانی سلامت در همه جا و برای همه كس اظهار داشت: حتما یكی از موثرترین پایه ها در این حوزه، سازمان های بیمه گر هستند.

وی با اشاره به برنامه های سازمان بیمه سلامت امسال اظهار داشت: مهم ترین برنامه ما در سال ۹۷ استقرار سازمان الكترونیك است. خوشبختانه با پیگیری های انجام شده هم اكنون در ۱۲۸ بیمارستان كشور حذف دفترچه را داشته ایم و در شش ماه اول ۹۷ تلاش می نماییم دفترچه از كلیه بیمارستان های دولتی حذف شود و عرضه خدمت با عرضه كد ملی صورت گیرد.

موهبتی با اشاره به اینكه با اجرای فاز اول اعتباربخشی در برنامه استقرار سنجی بحث همپوشانی هم رفع می شود، اضافه كرد: در دو قسمت می توانیم همپوشانی را شناسایی و آن را حذف نماییم. یكی در زمان تمدید دفترچه كه این كار از سال ۹۶ شروع شده و باید توجه كرد كه ۹۵ درصد جمعیت بیمه شدگان ما برای تمدید دفترچه بیمه خود رجوع می كنند. ازاین رو در این زمان می توان همپوشانی ها را شناسایی و آنها را حذف نمود. همینطور در زمانی كه افراد برای دریافت خدمت به مراكز عرضه دهنده خدمت اعم از مراكز دارویی، درمانی، تشخیصی و... رجوع می كنند هم می توان همپوشانی ها را شناسایی كرد كه البته این كار با طرح استقرار سنجی كه طی شش ماه كامل می گردد اتفاق می افتد و می توانیم در سال ۹۷ این همپوشانی ها را هم حذف نماییم.

وی با اشاره به استقرار پایگاه اطلاعات درمان بیمه شدگان اظهار داشت: در این زمینه كارگروهی تشكیل شده است كه در شش ماه اول سال ۹۷ آن را مستقر می نماییم. خوشبختانه زیرساخت های آن بوجود آمده و اطلاعات سازمان بیمه سلامت هم در آن بارگذاری شده است. با سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح هم در سطح IT و مدیرعامل صحبت كردیم و آنها اعلام آمادگی كردند تا برای استقرار پایگاه اطلاعات درمان بیمه شدگان همكاری كنند. باید توجه كرد كه استقرار این پایگاه مشكل همپوشانی، استقرار سنجی و... را مرتفع می كند و امیدواریم طی شش ماه آینده كار آن به اتمام برسد.

وی با اشاره به اینكه برای استقرار این پایگاه در قانون بودجه محدودیت های زمانی مطرح شده است، اظهار داشت: خوشبختانه از نظر زیرساخت ها مشكل جدی نداریم و بارگذاری اطلاعات و ارتباط برخط با تامین اجتماعی و نیروهای مسلح طی دو ماه آینده انجام می گردد.

وی در ادامه با اشاره به تعیین تعرفه های درمانی سال ۹۷ اظهار داشت: پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش تعرفه ها برابر تورم و ۱۰ درصد بود، اما سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد پنج درصدی را عرضه دادند. بر همین مبنا مقرر است امروز در هیات دولت در این زمینه تصمیم گیری شود و شك ندارم با تدبیر دولت و رئیس جمهور این مسئله هم حل می گردد. آنچه مد نظر وزارت بهداشت بود افزایش ۱۰ درصدی تعرفه ها بود. اما با عنایت به پیشنهاد پنج درصدی سازمان برنامه و بودجه باید ببینیم كه چه تصمیمی گرفته می گردد.

موهبتی در ادامه با اشاره به اینكه یكی از اشكالات سازمان های بیمه گر بخصوص بیمه سلامت ایران این است كه بیش از اعتباراتش هزینه می كند، اظهار داشت: در تمام این سال ها هیچ گاه بیمه سلامت را بدون بدهی ندیده ایم و معمولا این سازمان زیان انباشته هم داشته است؛ به طوریكه در سال ۹۵ میزان زیان انباشه در سازمان بیمه سلامت ۴۴۰۰ میلیارد تومان بود و ۱۷۰۰ میلیارد هم عدم وصولی داشتیم. حال اگر به میزان ۷۷۰۰ میلیارد تومان اوراق چاپ نمی شد ۱۴ هزار میلیارد زیان انباشته می داشتیم.

موهبتی تصریح كرد: طبق قانون دستگاه ها مكلف به هزینه كرد در سقف اعتبارات شان هستند و در غیر اینصورت كارشان به مفهوم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی به حساب می آید و قابل پیگیری می باشد. بر همین مبنا ما طبق رویكرد علمی، منطقی و قانونی حق نداریم مازاد بر اعتبارات مان هزینه نماییم و این مورد نیازمند همكاری شركای ماست. شركای كاری ما می توانند به ما كمك كنند كه مازاد بر اعتبارات مان هزینه نكنیم. باید توجه كرد كه كل هزینه ما در ویزیت پزشك عمومی و متخصص ۱۱ درصد است و در حوزه دارو ۲۳.۵ درصد هزینه داریم.

موهبتی با اشاره به اینكه تدوین گایدلاین ها و ابلاغ آنها كمك می نماید تا در مسیری علمی پیش رویم و از سلامت مردم هم صیانت نماییم، اظهار داشت: تا كنون ۳۶ گاید لاین ابلاغ كردیم و تلاش مان این است كه بتوانیم تعدادشان را افزایش داده و خریدمان را بر مبنای راهنمای بالینی انجام دهیم. از طرفی باید در پرداخت مطالبات هم منظم تر باشیم و فاصله بدهی هایمان را كمتر نماییم. بر همین مبنا به دنبال چاپ اوراق و اسناد خزانه هم هستیم، اما این كار هم تنها بخشی از بدهی هایمان را جبران می كند. ازاین رو توقع مان از عرضه كنندگان خدمت این است كه با كمك شان هزینه هایمان در سقف اعتبارات باشد و آنها را مدیریت نماییم تا مشكلی تولید نشود.

وی با اشاره به اینكه تلاش مان این است امسال شیب كسری هایمان به شدت كاهش یابد، اضافه كرد: با همكاری شركای كاری و اصحاب رسانه می توانیم در این زمینه توفیقاتی داشته باشیم.

وی درباره برگزاری آزمون وسع هم اظهار داشت: مرتبط با آزمون وسع پیشنهادات مان را داده بودیم. در همین زمینه جلسه ای در سازمان برنامه و بودجه برگزار گردید و پیشنهاد دادیم اگر به هر دلیلی امكان دسترسی وزارت رفاه به اطلاعات مردم فراهم نیست، روش هایی را برای ارزیابی وسع به صورت غیرمستقیم فراهم نماییم. بعنوان مثال افرادی كه نمی توانند حق بیمه پرداخت كنند در سایت كمیته امداد ثبت نام كنند. هم اكنون ۳۴ میلیون نفر به صورت مجانی بیمه شدند و باید آزمون وسع برگزار گردد. اگر كشور پول كافی داشت تمام ملت ایران را مجانی بیمه می كردیم؛ هر چند كه كشورهایی هم كه از نظر منابع مشكلی ندارند، این اقدام را انجام نمی دهند؛ چون كه تقاضای القایی تولید می گردد. این درحالیست كه ما محدودیت منابع هم داریم. ازاین رو فقط كسانی كه توان پرداخت حق بیمه ندارند باید به صورت مجانی بیمه شوند. هم اكنون اعلام می نماییم كه فقط محرومان واقعی باید مجانی بیمه شوند و در دریافت خدمت مورد حمایت قرار گیرند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در پاسخ به سوالی درباره عدم رجوع بیمه شدگان مجانی به بخش خصوصی اظهار داشت: این كار قبلا در حوزه بیمه همگانی انجام شد و قرار بود در بیمه روستاییان هم صورت گیرد، اما با مشكلاتی كه ممكن بود اجرای این طرح به دنبال داشته باشد تصمیم گرفتیم كه ابتدا آن را به صورت پایلوت در استان گلستان اجرا نماییم. ازاین رو پیشنهاد ما این است كه پس از بررسی نتایج پایلوت، در این زمینه تصمیم گیری شود؛ چون كه اگر این مورد به قانون تبدیل گردد نمی توانیم آن را اجرا نكنیم. ازاین رو امیدوارم به تصمیمی برسیم كه كمترین مشكل برای مردم تولید شود.
1397/01/30
15:30:49
5.0 / 5
4378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است