تحقیق جدید نشان می دهد؛

ارتباط صدمه مغزی خفیف با افزایش احتمال مبتلا شدن به زوال عقل

ارتباط صدمه مغزی خفیف با افزایش احتمال مبتلا شدن به زوال عقل

پاراسول: محققان دریافتند صدمه مغزی، حتی در صورت خفیف بودن، خطر مبتلا شدن به زوال عقل را تا دو برابر بالا می برد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان دانشگاه كالیفرنیا در این تحقیق، وضعیت صدمه به سر و ریسك مبتلا شدن به زوال عقل را در میان حدود ۳۶۰ هزار كهنه سرباز نظامی بررسی كردند.
محققان مشاهده نمودند حدود ۱۷۹ هزار شركت كننده این مطالعه بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ دچار "آسیب تروماتیك مغز" (TBI) شده بودند. بالغ بر نیمی از افراد این گروه (۵۴ درصد) دچار صدمه مغزی خفیف شده بودند.
در طول مدت ۴ سال پیگیری وضعیت این افراد، خطر زوال عقل در میان گروه صدمه تروماتیك مغز به مراتب بالاتر بود. در انتها محققان دریافتند كمتر از ۳ درصد گروه بدون TBI دچار زوال عقل شدند، درحالیكه بالغ بر ۶ درصد گروه TBI مبتلا به زوال عقل شدند.
محققان با بررسی های بیشتر دریافتند افرادی كه در زمان زخمی شدن سرشان اصلا بیهوش نشده بودند ۲.۴ بار بیشتر با ریسك بلندمدت زوال عقل مواجه بودند. این رقم در مورد افرادی كه هوشیاری شان را از دست داده بودند تا ۲.۵ برابر افزایش یافته بود. همینطور در میان افرادی كه TBI متوسط تا شدید را تجربه كرده بودند ریسك زوال عقل تا حدود چهار برابر بیشتر بود.

1397/02/21
18:30:37
5.0 / 5
4422
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است