رییس سازمان نظام پرستاری مطرح كرد

نظام پرستاری آماده تعامل با وزارت بهداشت، پرستاران منتظر اجرای قانون تعرفه گذاری

نظام پرستاری آماده تعامل با وزارت بهداشت، پرستاران منتظر اجرای قانون تعرفه گذاری

پاراسول: رئیس سازمان نظام پرستاری تصریح كرد كه این سازمان آماده تعامل با وزارت بهداشت است و می تواند بعنوان بازوی اجرایی این وزراتخانه فعالیت كند.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، اصغر دالوندی در نشست خبری سازمان نظام پرستاری اظهار نمود: سلامتی طیفی است كه از حوزه پیشگیری آغاز می گردد و به تعادلی نسبی می رسد؛ اگر در این طیف اختلالی پیش آید، بیماری خویش را نشان داده است. در حوزه پیشگیری مباحثی مانند رفاه اجتماعی، سبك زندگی و... وجود دارد كه هم اكنون می توان گفت حدودا این خدمات بر زمین مانده و كسی متولی آن نیست. امروز دنیا روی مباحث پیشگیری مانند سلامت كودكان سرمایه گذاری می نماید و سلامت بعنوان عنصری اساسی در جامعه پایدار در نظر گرفته می گردد.

وی با اشاره به تغییرات جمعیت در ایران و افزایش تعداد سالمندان در آینده، ادامه داد: بیماری های قلبی و عروقی و سكته های مغزی جزو نخستین عوامل مرگ و میر در كشور است كه از سبك زندگی نادرست منشاء می گیرد. اگر جلوی مبتلا شدن به بیماری ها گرفته نشود، خانواده ها مجبور به پرداخت هزینه های زیادی می شوند.

رئیس سازمان نظام پرستاری خاطرنشان كرد: با عنایت به وجود این مسائل در كشور، مسئولان به این نتیجه رسیدند كه علاج این مشكلات در اجرای طرحی به نام تحول سلامت است. این طرح در یكسال اول بسیار راضی كننده بود و توانست میزان دسترسی به خدمات را افزایش و عدالت در سلامت را برای مردم فراهم آورد.

وی با اشاره به كاهش هزینه های درمانی مردم در طرح تحول نظام سلامت، بیان كرد: اما سوال این است كه پس از به دست آوردن نتایج، آیا مسئولان طرح به هزینه های القائی به علت كاهش هزینه های خدمات فكر كرده بودند؟ در این طرح باید نظامی بر اساس عدالت پرداختی به پزشكان و پرستاران تولید می شد. پیش از اجرای طرح تحول ۶۴ درصد درآمد اختصاصی بیمارستان ها به پزشكان اختصاص پیدا می كرد و سهم پرستاران با جمعیت حدود ۱۰۰هزار نفری و غیر پرستاران هم ۲۵ درصد می شد؛ این مورد منجر به ایجاد شكافی در این حوزه شد.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اجرای طرح قاصدك پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، اضافه كرد: طبق این طرح اگر پرستاری می خواست كارانه دریافت كند حتما باید اضافه كار انجام دهد. پرستاران ۱۸۰ خدمت در بیمارستان ها انجام می دهند كه تعرفه آن ها برایشان در نظر گرفته نمی گردد. در بعضی كشورها مانند كانادا تمام خدمات حوزه سلامت از سوی دولت پوشش داده می گردد. در كشورهای اسكاندیناوی با حدود ۴۰هزار دلار درآمد ناخالص داخلی، از نظام ارجاع استفاده می گردد و پرستار در صف اول درمان قرار می گیرد.

دالوندی ادامه داد: متوسط درآمد جهانی پرستاران ۲۵۰۰ تا سه هزار دلار است و همین مبحث می تواند سبب مهاجرت پرستاران به كشورهای عربی و... می گردد. بخشی از نیروهای ما مهاجرت می كنند و گروه دیگری خانه نشین می شوند. عده ای دیگر هم به مشاغل غیر پرستاری روی می آورند. بنابر اسناد معاونت پشتیبانی وزارت بهداشت در ۳۰ استان پرستار طرحی آماده به خدمت داریم كه به علت فقدان بودجه نمی توانند جذب شوند.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به كمبود پرستار در كشور، افزود: به دنبال وجود این مشكل، طرحی به نام پرستار بیمارستانی عنوان شد كه بعدا به نام آیین نامه همكاری بیمارستان ها و دانشكده های پرستاری تغییر یافت. این طرح تدوین شد كه به كمك آن از ظرفیت دانشكده ها استفاده شود، اما در اجرا با مسائلی مانند آماده نبودن زیرساخت های بیمارستان ها روبرو شد. در این طرح پیش بینی شده بود كه پرستاران در بیمارستان ها بورسیه شوند، اما در مواردی دیده شده كه از آنها پول دریافت شده است. همینطور قرار بود تعدادی از پرستاران بالینی بورسیه شوند اما به علت عدم صدور مجوز سازمان برنامه و بودجه، این مورد محقق نشد.

وی با اشاره به نشست نظام پرستاری و معاونت ٱموزشی وزارت بهداشت برای حل مشكلات این طرح، خاطرنشان كرد: برای دانشجویان متقاضی استفاده از این طرح، كد ویژه ای در دفترچه كنكور تعریف شده كه در بعضی موارد در نظر گرفته نشد. ما اعلام كردیم در صورتی كه تمام مفاد طرح اجرا شود، با اجرای آن مشكلی نداریم، اما با عنایت به مشكلاتی كه در اجرای آن وجود دارد باید از گردونه خارج شود؛ چون موهبتی برای پرستاران نداشته است. اگر می خواهند كسی را برای این طرح بورسیه كنند می توانند از بهترین دانشجویان پرستاری و همینطور ظرفیت ۹۰۰۰ نفری دانشجویان طرحی استفاده كنند.
نظام پرستاری آماده تعامل با وزارت بهداشت
دالوندی با تاكید بر اینكه نظام پرستاری آماده تعامل با وزارت بهداشت است و می تواند بعنوان بازوی مشورتی این وزارتخانه فعالیت كند، ادامه داد: پرستاران می توانند در عرضه بخشی از خدمات حوزه سلامت مانند پیشگیری و توانبخشی هم مشاركت كنند. دنیا پرستاران را بعنوان نیروهایی پیشرو در نظام سلامت می شناسد. مردم باید بدانند خیلی از افرادی كه خدمات مراقبت در منزل را عرضه می دهند، پرستار نیستند، در حالیكه پرستاران آماده انجام این خدمات برای مردم هستند.

رئیس سازمان نظام پرستاری در ادامه به مسئولان حوزه سلامت سفارش كرد: پیشنهاد می نماییم نظام سلامت به پاشنه اصلی خود كه همان «سلامت برای همه است» برگردد. این نظام باید باز تعریف شود، نمی گردد خدمات را فقط به حوزه بیمارستانی برد. در كشورهای پیشرفته هزینه های حوزه سلامت صرف خدمات جامعه نگر هم می گردد.
لزوم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای برای پرستاران
وی با اشاره به اینكه برای داشتن خدمات ارزان تر راهی به جز حركت به سمت خدمات پیش بیمارستانی نداریم، ادامه داد: به جهت اینكه جامعه پرستاران حرفه ای از افراد غیر حرفه ای شناخته شود، باید پروانه صلاحیت حرفه ای داشته باشند. هیچ پزشكی بدون پروانه، پزشك شناخته نمی گردد، اما چگونه است كه پرستاران پروانه كار ندارند؟ مسئولان به بحث صدور پروانه صلاحیت حرفه ای از سوی سازمان نظام پرستاری ورود كنند؛ چون امروز هركسی می تواند بدون داشتن پروانه در این حوزه فعالیت كند.
تعرفه های پرستاری در منزل اصلاح شود رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به لزوم تصویب تعرفه های خدمات پرستاری در منزل از جانب شورای عالی بیمه، اظهار داشت: این خدمات باید باز تعریف و تعرفه های آن اصلاح شود. باید برای پرستاران حق ویزیت در نظر گرفته شود و خدمات شان تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
دالوندی در ادامه با اشاره به اینكه جامعه پرستاری منتظر اجرای طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری است، ادامه داد: پیشنهاد ما این است خدمات برای همه باشد و حقوق افراد در قبال خدمات شان پرداخت شود. انتظار داریم تعرفه های پرستاری در قانون بودجه سال ۹۸ مورد توجه قرار گیرد و بودجه ای معادل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای آن تخصیص یابد.
جایگاه پرستاران در طرح بیمارستان های مستقل بهبود یابد رئیس سازمان نظام پرستاری در ادامه با اشاره به اجرای طرح بیمارستان های مستقل، تصریح كرد: در سلسله مراتبی كه در این سیستم چیده شده، جایگاه پرستاری نزول پیدا كرده است. ما معتقد هستیم پرستاری باید زیر نظر مدیرعامل قرار گیرد و در سطح معاونت باشد.
دالوندی همینطور با تاكید بر اینكه پرستاران باید در محل كار احساس ایمنی كنند، بیان كرد: این نیروها با خشونت در محل كار خود روبرو می شوند، با این حال مردم بدانند پرستاران ابائی از عرضه خدمت به آنها ندارند. یكی از برنامه های سازمان نظام پرستاری آگاهی رسانی به مردم است؛ بنابراین برنامه هایی در این زمینه در نظر گرفته شده و به همین منظور مجوز "تلویزیون كابلی" هم دریافت شده است.

دالوندی در ادامه اظهار داشت: مقرر است سازمان نظام پرستاری در آینده برنامه هایی همچون استفاده از مشاوران، تشكیل شورای مشورتی در سازمان، راه اندازی مركز خلاقیت و نوآوری، تولید مركز تحقیقات پرستاری بالینی، پیگیری اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، گسترش ارتباط با سازمان های ذیربط و تقویت دوره های آموزش از طریق دور را اجرایی كند.
طرح قاصدك اصلاح شود
به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، در ادامه این نشست، محمد شریفی مقدم - مشاور رئیس سازمان نظام پرستاری- با اشاره به نارضایتی پرستاران از اجرای طرح قاصدك، اظهار نمود: در این طرح ساعت كاری پرستاران باید به ۱۹۲ ساعت در هفته برسد تا كارانه برای آنها در نظر گرفته شود. علاوه بر آن نقطه مقابل قانون ارتقای بهره وری است. این طرح مدت سه سال است اجرا شده و ایرادات زیادی دارد. طرح قاصدك طرح پیچیده و غیر شفاف است و نارضایتی پرستاران و پیراپزشكان را به دنبال داشته است؛ بنابراین انتظار دارند هرچه سریع تر اصلاح شود.
1397/03/08
23:23:54
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است