لوپوس بیماری خود ایمنی و شایع در زنان

لوپوس بیماری خود ایمنی و شایع در زنان

پاراسول: یك روماتولوژیست ضمن تشریح علائم بیماری لوپوس و چرایی بروز آن اظهار داشت: حاملگی در شرایط مبتلا شدن به لوپوس خطرناك می باشد، اما با كنترل می توان آبستن شد.دكترعلی افشاری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه لوپوس یك بیماری خود ایمنی است، اظهار داشت: چرایی بروز این بیماری هنوز روشن نیست. خیلی از مسیرهای التهابی و ایمونولوژی كه در لوپوس اتفاق می افتد، مشخص شده است ولی اینكه بگوییم چرا فرد مبتلا به لوپوس می شود، مشخص نمی باشد.این بیماری زمینه ژنتیكی دارد، اما ارثی نیست، امكان دارد در یك فرد ژن های این بیماری وجود داشته باشد، اما دلیل بر بروز این بیماری در فرد نمی گردد.

وی افزود: این بیماری علائم مختلفی دارد و همه اعضای بدن را درگیر می كند. اما شایع ترین درگیری آن درگیری پوستی است. فرم شایع درگیری های پوستی، ضایعات صورت در پیشانی است. فرد مبتلا به لوپوس به آفتاب حساس بوده و در تماس با نور خورشید، پوستش قرمز و ملتهب می گردد. این التهاب حالتی غیرطبیعی است و چندین ساعت روی پوست فرد می ماند.

افشاری با اشاره به اینكه شایع ترین حالت لوپوس، رانش پروانه ای نام دارد، اظهار داشت: در رانش پروانه ای دو گونه فرد درگیر می گردد. اما دیگر علائم این بیماری امكان دارد درگیری مخاطی، زخم دهان، زخم بینی و درد در مفاصل باشد؛ به گونه ای كه مفصل های كوچك ملتهب شده و درد شدیدی داشته باشند.

این روماتولوژیست اظهار داشت: لوپوس بیماری است كه تمام سیستم های بدن را درگیر می كند و در حالت شدید می تواند باعث نارسایی كلیه، اختلال سیستم های عصبی یا درگیری قلبی و مغزی شود.

علائم اولیه لوپوس

این استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره علائم اولیه این بیماری اظهار داشت: بیماری لوپوس می تواند با علامت های روان شناختی و عارضه های عصبی مانند افسردگی های شدید، توهم زایی ظاهر شود. البته این مورد به این معنا نیست كه هر فرد افسرده مبتلا به لوپوس است.

لوپوس بیماری زنان

افشاری با اشاره به اینكه سن بروز لوپوس از ۱۵ تا ۳۰ سالگی است، اظهار داشت: لوپوس بیماری زنان است و در مردان خیلی كمتر از زنان بروز می كند.

آیا حاملگی در لوپوس خطرناك است؟

این روماتولوژیست ضمن اینكه حاملگی در فردی كه لوپوس دارد را ممكن دانست و در عین حال اظهار داشت: حاملگی در لوپوس جزو حاملگی های پر خطر به حساب می آید و می تواند باعث سقط جنین، مُرده زایی، اختلالات در قلب جنین و یا عوارضی در مادر شود. ازاین رو حاملگی در افراد مبتلا به لوپوس باید با برنامه ریزی و تحت كنترل صورت گیرد.

درمان لوپوس

افشاری با اشاره به اینكه لوپوس مانند تمام بیماری های خودایمنی درمان قطعی ندارد و تا آخر عمر همراه بیمار است، اضافه كرد: اصلی ترین كار برای درمان لوپوس، دارو درمانی است. این بیماری همراه بیمار است، اما كاملا تحت كنترل است. برای كنترل این بیماری، فرد باید به دارو درمانی متعهد باشد، حتی اگر احساس بهبودی كرد باید داروهای خویش را مرتب مصرف كرده و هیچگاه قطع درمان نكند. هر فرد مبتلا به لوپوس با دارو درمانی می تواند به حیات خود ادامه دهد و عمر طبیعی داشته باشد. در كنار دارو درمانی، به بیماران سفارش می نماییم در معرض آفتاب تند قرار نگیرند و حتما از ضدآفتاب استفاده كنند، همینطور خواب كافی و آرامش داشته باشند.

افشاری در انتها با اشاره به اینكه تغذیه در لوپوس نقشی ندارد و رژیم غذایی خاصی در این بیماری وجود ندارد، اظهار داشت: در لوپوس اگر داروی مناسب تجویز نشود، در مصرف طولانی مدت عوارضی را به دنبال دارد. افراد لوپوسی كه در سنین بالا درگیر بیماری های قلبی-عروقی می شوند باید پیشگیری های لازم در كنترل بیماری را داشته باشند یا در صورت داشتن چربی و قند بالا، آن ها را تحت كنترل گیرند تا از عوارض آن جلوگیری نمایند.
1397/06/10
15:51:48
5.0 / 5
5013
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است