۱۲ نشانه بیماری های روان كه نباید نادیده گرفته شوند

۱۲ نشانه بیماری های روان كه نباید نادیده گرفته شوند

پاراسول: بیشتر افراد در معرفی انواع بیماری های روان اغلب از زوال عقل، آلزایمر یا شیزوفرنی نام می برند. این بیماری ها ناتوان كننده ترین انواع اختلالات روان به حساب می آیند اما موارد بسیار دیگری همچون افسردگی و اضطراب وجود دارند كه به آسانی قابل تشخیص نبوده و اغلب با علایم آشكاری همراه نیستند هرچند ممكنست بیمار را بطور جدی به دردسر بیاندازند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، تشخیص بموقع علایم اولیه اختلالات روان و مشاوره با پزشك به بهبود حال بیمار و كیفیت زندگی او و حتی در مواردی به حفظ جان فرد مبتلا كمك می نماید.
همچون علایم بیماری های روان كه باید مورد توجه قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره كرد:
۱- درد معده
معده دردهای مكرر معمولا با سوء هاضمه یا اسیدی شدن هم راه است. اما درصورتیكه درد معده تنها در زمان نگرانی یا اضطراب ظاهر شود می تواند نشانه ای از وجود مشكل در سلامت روان باشد. در مواقع استرس داشتن یا مضطرب بودن مغز سیگنال هایی به روده می فرستد تا كند شود و مغز هضم را به تاخیر می اندازد. در این شرایط فرد اغلب گرفتار گرفتگی شكمی، نفخ و درد می شود.
۲- درد مزمن
سیستم گوارشی نخستین ناحیه از بدن است كه تحت تاثیر مشكلات روان قرار می گیرد. اما درصورتیكه این نشانه جدی گرفته نشود دیگر قسمت های بدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. برآوردها نشان میدهد افراد مبتلا به افسردگی سه برابر بیشتر احتمال دارد گرفتار دردهای مزمن شوند. به نظر نوعی همپوشانی در سلول های مغز وجود دارد كه به درك و شناخت درد و افسردگی كمك می نماید. بنابراین، هرگونه اختلال در این شبكه ممكنست فرد را افسرده سازد و احساس درد را بیشتر كند.
۳- تیك یا رفتارهای تكراری
انجام رفتارهای تكراری یكی دیگر از نشانه های استرس و اضطراب مداوم است. افرادی كه گرفتار اضطراب هستند در بیشتر مواقع احساس ناآرامی دارند و بدین سبب رفتارهای تكراری از خود بروز می دهند. همین طور این ناآرامی سبب اختلال در خواب و احساس خستگی می شود.
۴- تغییر رفتار غیرقابل توصیف و انفعالی
هر فردی از شخصیت متمایزی برخوردار است، برخی آرام و محافظه كار و برخی دیگر برونگرا و اجتماعی هستند. اما درصورتیكه افراد برونگرا بدون دلیل بیرونی و بطور ناگهانی خودرا از بقیه جدا كنند یا ترجیح دهند به تنهایی زندگی كنند می توان احتمال مبتلاشدن به افسردگی یا اختلال دو قطبی را در آنها بررسی كرد.
۵- ضعف سیستم ایمنی
در سال ۲۰۰۴ تحقیقی در دانشگاه بریتیش كلمبیا در كانادا انجام گرفت كه نشان داد افراد مضطرب و پراسترس راحت تر از دیگران بیمار می شوند برای اینكه هر زمان كه فرد نگران شود مغز سیگنال هایی به سیستم ایمنی ارسال می كند كه به تدریج سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط موجب می شود افرادی كه استرس دارند حتی مستعد مبتلاشدن به شایع ترین انواع عفونت ها باشند.
۶- تغییر ناگهانی و قابل ملاحظه در خلق و خو
در بعضی از شرایط احساس عصبانیت، غم یا... طبیعی است اما طغیان غیر معقول احساسات از قبیل عصبانیت یا گریه كردن زیاد به افسردگی یا دیگر بیماری های روان مرتبط می باشد.
۷- احساس مداوم غم و ناراحتی
احساس ناراحتی و پوچی می تواند نشانه افسردگی باشد. ممكنست فرد زندگی كاملی داشته باشد اما همچنان احساس ناراحتی كند كه در این شرایط فرد گرفتار افسردگی شده است.
۸- احساس گناه كردن
انتقاد افراطی به خود، نداشتن عزت نفس یا احساس بی ارزش بودن ممكنست نشانه هایی از اختلال روان از قبیل افسردگی باشد.
۹- نگرانی زیاد درباره مسائل جزئی
احساس نگرانی در بعضی مواقع و شرایط عادی است اما در صورتی كه اضطراب و نگرانی، بخشی دائمی از زندگی معمول فرد شود و بر تمامی جنبه های زندگی او اثر بگذارد در این شرایط باید به بررسی سلامت روان فرد پرداخت.
۱۰- تغییر در الگوی خواب
الگوی خواب نامنظم نشانه ای از بیماری روانی است. ساعات خواب طولانی یا كوتاه می تواند نشانه ای از اختلال خواب، افسردگی، اضطراب یا استعمال مواد مخدر باشد.
۱۱- استعمال مواد مخدر یا الكل
اعتیاد به مواد مخدر یا مصرف الكل می تواند از وجود بیماری روان ناشی شود. افرادی كه برای مواجهه با فشارهای روانی یا عاطفی به استعمال این مواد رو می آورند به تدریج به آن وابسته می شوند.
۱۲- تغییر ناگهانی در اشتها و وزن
تغییر در وزن و میزان اشتها از علایم شایع در افراد مبتلا به افسردگی است.
به گزارش سایت اینترنتی firstpost، پذیرش بیماری یكی از مهم ترین اقدامات در بهبود روند درمان است و همین طور تشخیص این مساله كه فرد مبتلا به كمك و حمایت و شاید مداخلات دارویی نیاز دارد بسیار حائز اهمیت می باشد.
منبع:

1398/08/09
19:06:29
5.0 / 5
4590
تگهای خبر: بیماری , پزشك , حافظه , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است