در گزارش پاراسول عنوان شد؛

مالیات بر دخانیات كمتر از ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی نباشد

مالیات بر دخانیات كمتر از ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی نباشد

به گزارش پاراسول یك كارشناس حوزه دخانیات اظهار داشت: مالیات كمتر از ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی دخانیات تاثیری بر كاهش مصرف آن ندارد.آزاده نظری، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه مالیات كمتر از ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی تأثیری بر كاهش مصرف آن ندارد، تصریح كرد: این در شرایطی است كه در اعداد اعلامی از جانب سازمان امور مالیاتی، نرخ مالیات بر دخانیات بر اساس قیمت خرده فروشی، ۱۵ درصد است.
وی با اشاره به این مساله كه وضع مالیات بر دخانیات علاوه بر جنبه درآمدی باید جنبه بازدارندگی هم داشته باشد، اضافه كرد: اعلام رقم ۹۲ درصد برای مالیات بر سیگار وارداتی، با عنایت به این كه حدود بیشتر از ۹۰ درصد مصرف كشور بوسیله تولید داخل تأمین می شود، ازاین رو تخصیص این مقدار در بخشی كه درآمدی ندارد عجیب است.
نظری با اشاره به این مطلب كه مبنای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در كشور در نهایت به پای مصرف كننده تمام می شود، اظهار داشت: محاسبه نرخ مالیات برای انواع سیگار از درب كارخانه، بازار و خرده فروشی آن متفاوت می باشد. دریافت مالیات بر ارزش افزوده تركیب دریافت مالیات از مصرف كننده و تولید كننده به صورت همزمان است.
وی با اشاره به تاثیر مالیات ویژه در كاهش مصرف كه باید بیشتر از هر وقت دیگری مورد توجه سازمان امور مالیاتی و سایر بخش های مربوطه قرار بگیرد، تصریح كرد: پایین بودن میزان مالیات ویژه سیگار و عدم وضع آن برای تنباكوی قلیان، همینطور وضع مالیات كمتر برای تولید داخل در مقایسه با محصولات دخانی با نشان های بین المللی، مهمترین موانع در بی تاثیر شدن سیاست مالیاتی و سایر راهكارهای كاهش مصرف هستند.
این كارشناس حوزه دخانیات اضافه كرد: فقط در سال های ۹۵ و ۹۷ در قوانین بودجه سنواتی، مالیات ویژه ای برای سیگار در نظر گرفته شد كه البته امسال مجدد ابلاغ گردید ولی تا كنون خبری از اجرای آن نیست.
وی افزود: همچون راهكارهای اساسی برای اثربخشی سیاست های مالیاتی، وضع مالیات ویژه به ازای هر نخ سیگار یا هر گرم ماده دخانی است كه متأسفانه تابحال در اجرای آن موفق نبوده ایم.
نظری با تاكید بر اینكه ایران جزو ضعیف ترین كشورها در اجرای سیاست های مالیات بر دخانیات است، اظهار داشت: افزایش مالیات بر دخانیات علاوه بر افزایش درآمد دولت و كاهش مصرف آن می توان در بخش خدمات زیربنایی، سلامت عمومی و رفاهی هم از آن بهره مند شد. همینطور با عنایت به تعهد ایران نسبت به كاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴، تاكید به افزایش مالیات ویژه و هم دریافت مالیات بر نرخ خرده فروشی تا ۷۵ درصد لزوم دارد.

1398/10/22
15:56:06
5.0 / 5
4077
تگهای خبر: تولید , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است