رییس كل سازمان نظام پزشكی:

راهی جز خرید فوری و فراوان واکسن وجود ندارد

راهی جز خرید فوری و فراوان واکسن وجود ندارد

رییس کل سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک یادداشتی منتشر نمود.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر محمدرضا ظفرقندی- رییس کل سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک در یادداشتی آورده است: «اول شهریورماه زادروز حکیم و طبیب نامدار ایران زمین ابوعلی سینا و روز پزشک فرصت مغتنمی است که با تکریم جایگاه رفیع این حرفه مقدس، فراز ایثار، صبر، مسئولیت شناسی و فداکاری همکاران ارجمند جامعه پزشکی را ارج نهاده و تبلور این ارزش های گرانسنگ را در خدمت خطیر شما همکاران و سروران به مردم شریف ایران تبریک عرض کنم.

روز پزشک امسال در حالی گرامی داشته می شود که ۱۸ ماه از نقطه آغازین همه گیری سهمگین کرونا و حضور فداکارانه توأم با ایستادگی و ایثار جامعه پزشکی می گذرد. در این حوزه بر خود فرض می دانم در پیشگاه ارواح مطهر صدها شهید سپید جامعه که برای خدا و مردم در دوران همه گیری کرونا، جان شیرین تقدیم سلامتی و کیان ایرانیان کردند، سر تعظیم فرود آورم.

متأسفانه ملت ایران نیز در این ایام با موجی از غم و اندوه از دست دادن روزانه صدها انسان مظلوم بواسطه درگیری در وضعیت بحرانی بیماری کرونا روبرو هستند.

آنها که اهل رصد خبرها و خطرها هستند، می دانند که از پیش از ورود و همه گیری این بلای خانمانسوز، سازمان نظام پزشکی کوشش کرد ضمن تحکیم ارتباط ملت و پزشک، درباب مرحله به مرحله فراز و نشیب های کرونا در ایران گزارش دهد، پیشنهاد نماید، درخواست کند، هشدار دهد و در پاره ای موارد حتی نهیب زند تا شاید شنیده شود و موج سرکش تلفات این بیماری فرود آید.

همکاران گرامی ما می دانند یورش یک همه گیری ویروسی، با در نظر گرفتن تمام امکانات پیشرفته امروز، مسئله ای نیست که بتوان مانند مشکلات گرانی افسار گسیخته، معضلات ساختار یافته و تهی شدن سرمایه اجتماعی با حرف و شعار با آن مبارزه کرد پس سازمان نظام پزشکی به علت نقش خود در این حوزه سخت کوشش کرد با سه محور آموزش، همراهی و هشدار، مردم و دولتمردان را نسبت به عوارض مهلک این ویروس آگاه سازد. هر جا نیاز به مداخله بود حتی اگر وقعی ننهادند و دعوتی نکردند اما همچون دوران دفاع مقدس، خود رأساً وارد شدیم تا به تکلیف عمل نماییم.

در ابتدایی ترین روزهای همه گیری از مسئولین اجرائی با کمال تواضع درخواست کردیم سطح مدیریت ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا را از حد وزارت بهداشت به سر حد سران قوا در بالاترین سطح ارتقاء دهند چونکه معتقد بودیم وزارت بهداشت تنها نمی تواند بر ابعاد مختلف این معضل مسلط شود. امروز پس از ماه ها درنوردیدن این تجربه سخت و نفس گیر همچنان معتقدیم این ستاد باید با حضور سران قوا تشکیل و مصوبات آن بصورت یکپارچه در سه محور قانونی، اجرائی و قضایی عملیاتی شود.

در بیانیه های مکرر و مصاحبه های رسانه ای بر این اصل پافشاری کردیم که فرای آموزش های همگانی و سفارش های بهداشتی، حاکمیت باید با تضمین اجرای قواعد و اصول بهداشتی ضمن گسترش چتر حمایتی بر سر مردم و مشاغل حساس، اجازه ندهد هنجارهای سلامتی جامعه به هر توجیه و بهانه ای توسط افراد یا سازمان ها شکسته شود.

موضوع واکسیناسیون، برای ما از ابتدا بعنوان چاره مهم این معضل، یک موضوع اساسی و حیاتی بود که می توانست با مبادرت به موقع و صحیح جان هزاران انسان را حفظ کند و کشور را در مدار تعادل و رشد اقتصادی و اجتماعی قرار دهد.

بر همین اساس، طی جلسات و مکاتبات مکرر، بر عدم سیاسی شدن موضوع واکسیناسیون پای فشردیم و به همه آحاد جامعه شامل مسئولین و مردم هشدار دادیم، واکسن زدن و مبارزه با بیماری یک موضوع کاملاً تخصصی و علمی است که باید با درایت و سرعت عملیاتی شود تا کشور را از این مهلکه برهاند.

حمایت عملی از کادر درمان به دور از شعار زدگی یکی از مبانی اصیل حفظ جبهه یکپارچه مقابل کروناست. بااینکه تعدادی از ما این دوران را با زمان جنگ مقایسه می نماییم اما نباید غافل شویم اصول حرفه ای این نبرد با زمان جنگ تفاوت های شایان توجهی دارد. بزرگ ترین مشکل این نبرد، ارتباط مستقیم تک تک اعضای خانواده کادر درمان با حاضرین در خط مقدم جبهه کروناست که باید مد نظر و عمل قرار گیرد و واکسیناسیون و حفاظت لازم صورت گیرد.

امروز با نگاهی به روند صعودی مبتلاشدن و مرگ ومیر ناشی از کرونا شاهدیم که «خیلی زود دیر شده است» و راهی جزء تامین و خرید فوری و فراوان واکسن برای آحاد مردم وجود ندارد و ضروری ست تمام همت و مساعی مسئولین بر این مهم متمرکز شود.

در اختتام بار دیگر روز پزشک را بهانه ای برای تقدیر از ۵۵۰ روز ایستادگی و ایثار مردم و جامعه پزشکی قرار داده از خدای مهربان می خواهم سلامتی و سربلندی را به ملت ایران ارزانی دارد.»
1400/06/02
08:51:10
0.0 / 5
463
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است