مطالعات نشان می دهد؛

بیماری التهاب روده باعث اختلال در سلامت روان می شود

بیماری التهاب روده باعث اختلال در سلامت روان می شود

به گزارش پاراسول تحقیقات جدید روی موش ها نشان داده است که اختلال ارتباط بین روده و مغز بر سلامت روان بیماران مبتلا به التهاب روده تأثیر می گذارد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، حدود ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده گرفتار افسردگی، اضطراب یا هر دو هستند.
نتایج یک مطالعه جدید بر روی موش ها نشان داده است که اختلال در ارتباط بین روده و مغز امکان دارد تا حدی مسئول بروز این مشکلات در سلامت روان باشد.
بیماری التهاب روده شامل التهاب مزمن در روده هاست. دو نوع التهاب روده وجود دارد: «بیماری کرون» که می تواند هر قسمتی از دستگاه گوارش را درگیر کند و «کولیت اولسراتیو» که فقط روده بزرگ و راست روده را درگیر می کند.
علائم این بیماری شامل اسهال مداوم، درد شکم، کاهش وزن و خستگی است.
درد و ناراحتی که برخی افراد مبتلا به برخی بیماری های مزمن تجربه می کنند، خطر ابتلاء به بیماری های سلامت روان را زیاد می کند. با این وجود، به نظر نمی رسد که این مساله فقط سبب مشکلات سلامت روان در این گروه از بیماران می شود.
دکتر «جرارد هونیگ»، سرپرست تیم تحقیق از بنیاد کرون و کولیت در نیویورک، اظهار داشت: «در حالی که تاثیر کلی این بیماری بر کیفیت کلی زندگی بدون شک نقش مهمی در تحریک اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به التهاب روده ایفا می کند، اما شواهد فزاینده ای در خصوص ارتباط مستقیم بیولوژیکی بین التهاب ناشی از این بیماری و بیماری های عصبی روانی وجود دارد».
به گفته محققان، احساس استرس، اضطراب یا افسردگی می تواند علایم جدیدی را در روده ایجاد نماید. یک مطالعه جدید انتشار یافته حالا نشان داده است که بیماری التهاب روده با ایجاد اختلال در محور روده-مغز به صورت مستقیم بر مغز تاثیر می گذارد.
محور روده-مغز یک کانال ارتباطی دوطرفه بین روده و سیستم عصبی مرکزی است. میکروارگانیسم هایی که در روده زندگی می کنند نقش برجسته ای در رابطه دارند.
مطالعه جدید نشان داد که التهاب در روده امکان دارد دروازه مهم در این سیستم ارتباطی را که تبادل سیگنال بین خون و مایع مغزی نخاعی را کنترل می کند، ببندد و این واکنش، احتمالاً به منظور پیشگیری از گسترش التهاب به مغز است.
نتایج این تحقیق نشان داد که در مدل موش های مبتلا به التهاب روده، بسته شدن این دروازه، حافظه را مختل کرده و سبب اضطراب می شود.

1400/08/08
08:56:24
0.0 / 5
246
تگهای خبر: بیماری , حافظه , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است