شناسایی یک بیمار مبتلا به تب کریمه-کنگو در بوشهر

شناسایی یک بیمار مبتلا به تب کریمه-کنگو در بوشهر

بوشهر کارشناس بیماری های واگیر معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: تابحال یک مورد مبتلا شدن به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو امسال در استان بوشهر گزارش شده است.


محمد باقر مهبودی روز سه شنبه اظهار نمود: این بیماری در همه آفریقا، منطقه بالکان، خاورمیانه و آسیا به صورت بومی وجود دارد و در کشور ما هم هر ساله شاهد تعدادی مورد مثبت می باشیم.
وی اهمیت این بیماری را در سرعت بالای انتشار در زمان انتقال انسان به انسان دانست و افزود: مرگ ومیر در بیماری بین ۱۰ تا ۴۰ درصد در میان موارد مبتلا به بیماری است.
این کارشناس بهداشتی خاطرنشان کرد: هم اکنون واکسنی برای جلوگیری از این بیماری وجود ندارد ازاین رو تنها راهِ کاهش بروز بیماری در انسان ها، بالا بردن آگاهی درباره عوامل خطر و آموزش درباره اقدامات لازم جهت کاهش تماس با ویروس عامل بیماری است.
مهبودی بیان نمود: تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو یک بیماری ویروسی است که به صورت معمول از راه نیش کنه آلوده به انسان منتقل می شود؛ این بیماری همینطور می تواند از راه تماس با بافت دام آلوده در حین ذبح یا مدت زمان کوتاهی پس از آن سبب ابتلای انسان شود.
وی افزود: تماس نزدیک با یک فرد بیمار، به علت وجودِ ویروس در تمام ترشحات بدنِ بیماران همچون خون، ادرار، مدفوع و استفراغ، این امکان وجود دارد که انتقال انسان به انسان بیماری رخ دهد.
این کارشناس بهداشتی اظهار داشت: اگر در مناطقی هستید که کنه وجود دارد لازم است از لباس های دارای آستین و پاچه بلند و به رنگ روشن جهت تشخیص کنه بر روی لباس و جلوگیری از گزش استفاده گردد.
مهبودی بازدید مرتب لباس ها و پوست، بعد از حضور در مکان زندگی حیوانات و در صورت مشاهده کنه، برداشت آن به روش صحیح و همینطور از بین بردن کنه در اسطبل ها را سفارش کرد.
وی تاکید کرد: پوشیدن دستکش و لباسِ محافظ در زمان تماس با حیوانات بخصوص در زمان ذبح و قرنطینه دام ها پیش از ورود به کشتارگاه یا استفاده از آفت کش های مجاز دو هفته پیش از ورود دام به کشتارگاه ضروریست.



1401/04/14
23:51:01
0.0 / 5
213
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است