محققان پی بردند؛

کوری چهره از عوارض طولانی مدت کووید ۱۹

کوری چهره از عوارض طولانی مدت کووید ۱۹

پاراسول: پاراسول: در لیست علایم طولانی مدت کووید، پژوهشگران یک مورد کوری چهره در رابطه با این سندرم را گزارش کرده اند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این عارضه که از نظر پزشکی بعنوان پروسوپاگنوزی (ادراک پریشی چهره) شناخته می شود، سبب یک اختلال بسیار خاص می شود: مشکل در تشخیص چهره ها از یکدیگر. حتی چهره ای که زمانی آشنا بود، امکان دارد چهره ای غریبه باشد.
«ماری-لویز کیزلر»، محقق ارشد از کالج دارتموث در نیوهمپشایر، می گوید: «معمولاً کوری چهره ناشی از صدمه به شبکه پردازش چهره در مغز، بعد از صدمه سر یا سکته مغزی است.»
اکنون او و همکارش «براد دوچین» نخستین مورد کوری چهره در رابطه با کووید طولانی مدت را شناسایی کرده اند.
گزارش هایی مورد آنی، خانم ۲۸ ساله ای که در مارس ۲۰۲۰ به کووید مبتلا شد، عرضه شده است. او دوران نسبتاً سختی را سپری نمود، تب شدید، تنگی نفس، اسهال و سرفه هایی که بسیار زیاد بود. گاهی اوقات به علت کمبود اکسیژن غش می کرد.
پس از سه هفته، آنی سرانجام تا حدی خوب شد که توانست به محل کار برگردد. اما چند هفته بعد، او متوجه احساس سرگردانی شد، و این که نمی توانست چهره ها را به خوبی درک کند.
همه چیز زمانی به اوج رسید که در ژوئن ۲۰۲۰، برای نخستین بار بعد از مریض شدن، خانواده اش را برای شام ملاقات کرد. وقتی به رستوران رسید، درست از کنار آنها رد شد چونکه آنها را نشناخت.
آنی اظهار داشت که وقتی پدرش صدایش زد، به سمت صدای آشنا برگشت، اما چهره ای را دید که نمی شناخت.
در نهایت، آنی توسط تیم تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفت. آنها او را مجبور به انجام یک سری آزمایشات استاندارد کردند.
مشخص شد که آنی در تست های خاص، همچون آزمایش هایی که از او می خواستند تصاویر ماشین ها و مناظر، و همینطور ضبط صدا را یاد بگیرد و به خاطر بسپارد، خوب عمل کرد. جایی که او با مشکل مواجه گردید، تشخیص چهره بود.
به عنوان مثال، یک آزمایش، تصاویری از شش چهره مرد را به افراد عرضه می دهد تا آنها را به خاطر بسپارند. سپس باید آن چهره های مشاهده شده را از تصاویر چهره های ناآشنا متمایز کنند. به صورت متوسط، شرکت کنندگان در آزمون حدود ۸۰٪ موارد را به درستی انجام می دهند. با این وجود، آنی در ۵۶٪ موارد درست گفت.
کیزلر اظهار داشت: «همه اینها به یک نقص خاص در پردازش حافظه چهره در مغز اشاره دارد.»
با این حال، چهره ها تنها چالش آنی نبودند. وی همینطور در مسیریابی در مکان هایی که زمانی آشنا بود هم مشکل داشت - برای مثال در فروشگاه مواد غذایی گیج می شد و نمی دانست ماشینش را کجا پارک کرده است.
کیزلر اظهار داشت: «کوری چهره هم اکنون درمانی ندارد. در عوض، افراد یاد می گیرند که موردی را جایگزین کنند. بعنوان مثال، آنی برای شناسایی افرادی که می شناسد به صداها تکیه می کند.»


منبع:

1401/12/29
13:10:10
5.0 / 5
179
تگهای خبر: پزشك , حافظه , درمان , سكته
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است