مركز پژوهش های مجلس بررسی كرد

ضرورت بازبینی در رویكرد سیاستگذاری گردشگری سلامت در ایران

ضرورت بازبینی در رویكرد سیاستگذاری گردشگری سلامت در ایران

به گزارش پاراسول مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به ارزیابی ضرورت بازبینی در رویکرد سیاستگذاری گردشگری سلامت در ایران پرداخت.


به گزارش پاراسول به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان «لزوم بازبینی در رویکرد سیاستگذاری گردشگری سلامت در ایران» آورده است:
طبق گزارش مؤسسه جهانی تندرستی در سال ۲۰۱۸ درآمد بازار جهانی گردشگری تندرستی در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۳۹ میلیارد دلار ارزش گذاری شده است و پیشبینی می شود تا سال ۲۰۲۵ به ۱، ۰۶۲ میلیارد دلار برسد. در حالیکه بر اساس گزارش های آماری جهانی سهم بازار جهانی گردشگری پزشکی از بازار گردشگری سلامت در سال ۲۰۱۷ معادل ۵۳ میلیارد دلار ارزش بوده است و پیشبینی می شود تا سال ۲۰۲۵ به ۱۴۳ میلیارد دلار برسد. ازاین رو حجم گردش مالی گردشگری تندرستی بیشتر از ۱۲ برابر گردشگری پزشکی بوده است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید نکته قابل تأمل اینکه تابحال تمرکز اصلی سیاستگذاری گردشگری سلامت در کشور بر گردشگری پزشکی بوده است و گردشگری تندرستی که سهمی به مراتب بالاتر از گردشگری سلامت دارد چندان مورد توجه قرار نگرفته است، حال آنکه ظرفیت های کشور در این عرصه (مانند چشمه های آب گرم، دریاچه های شور، طبیعت متنوع کوهستانی، جنگلی، ساحلی، کویری و...) به مراتب بالاتر از گردشگری پزشکی است.

برپایه این گزارش نکته قابل توجه در حکمرانی گردشگری سلامت این است که تابحال راهبردها و سیاست های تعیین شده در این عرصه بدون لحاظ رویکردهای کلان، نظام مند و سیستمی بوده است. به صورتی که تعداد گردشگران پزشکی در ۱۰ سال گذشته بیشتر از ۳۰ برابر افزایش داشته اند، اما این رشد در گردشگری تندرستی رخ نداده است.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح می کند که ایران در طول سالهای اخیر درگیر تحریم های ظالمانه بوده و به سبب وارداتی بودن ۷۰ درصدی تجهیزات پزشکی (مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ۱۳۹۷) تکانه های شدیدی به نظام درمانی وارد شده و از این جهت، دولت مجبور به تزریق حمایت ها و یارانه های گوناگونی برای واردات لازم در این عرصه شده است و از طرفی، به سبب عدم مدیریت صحیح منابع و تجهیزات، سرانه تخت، بیمارستان، تجهیزات پزشکی، کادر درمان و... متناسب با نیازهای داخلی نبوده و کشور در این خصوص نیازمند تقویت بوده است.

همینطور گردشگری تندرستی ریشه در ظرفیت های داخلی کشور دارد و وابستگی آن به واردات بسیار اندک است، چونکه کشور ایران با عنایت به پتانسیل بالا و تنوع اقلیمی و جذابیت های طبیعی و آب و هوایی مزیت رقابتی فراوانی برای جذب گردشگران تندرستی بخصوص از جمعیت ۶۰۰ میلیونیِ کشورهای همسایه دارد. از این جهت، گردشگری تندرستی درگیر تنش هایی نیست که در حوزه گردشگری پزشکی وجود دارد، و با مزیت های رقابتی خود می تواند در مقیاسی فراتر از گردشگری پزشکی، باعث ورود ارز به کشور شود. ازاین رو در عین توجه به توسعه گردشگری پزشکی باید به میزان بیشتری به گردشگری تندرستی توجه داشت و زنجیره های ارزش آنرا در داخل ایجاد کرد.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید البته در حوزه گردشگری تندرستی به این نکته هم باید توجه جدی داشت که به سبب اقتضائات فرهنگی و بومی ایران اسلامی باید الگوهای بومی و خلاقانه ای در این عرصه طراحی و به اجرا گذاشته شود و از اقتباس های غیرعالمانه از الگوهای دیگر کشورها و بدون رعایت جنبه های فرهنگی بومی پرهیز شود.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد شده است که رویکردها و سیاست های کشور در زمینه گردشگری سلامت مورد بازبینی جدی قرار گرفته و گردشگری پزشکی و تندرستی مبتنی بر نیازمندی های درونی و مزیت های رقابتی داخلی بازطراحی شوند تا گردشگری تندرستی مبتنی بر الگوهای بومی رونق بیشتری گیرد. در این راستا باید سامانه گردشگران سلامت بخصوص در حوزه گردشگری پزشکی راه اندازی شود، تا شرط لازم برخورداری از یک گردشگری معیار در حوزه سلامت که عبارت از رصد و شفاف سازی در نحوه خدمات رسانی به گردشگران از ورود تا خروج است، تأمین شود.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.1399/12/26
20:41:30
0.0 / 5
998
تگهای خبر: آب , آموزش , بیمارستان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است